Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Expo 2016 Antalya ve kadın

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Hafızam beni yanıltmıyorsa aktif olarak yer aldığım STK çatısı altında ilk kez EXPO Antalya için telaffuz edildiğinde 2005 yılındaydık ve EXPO ile ilgili hiçbir imaj beynimde canlanmamıştı. Benim ve benim jenerasyonumu etkileyen İzmir Enternasyonal Fuarının bol gazinolu, bol şarkıcılı, bol yemeli, içmeli durumundan farklı bir anlama geldiğini Allahtan anlamıştım.Ajandaya bir kere yazılmaya görsün merak, gerçek anlamını yakalamak dürtüsü beni İspanya'da yapılan üç EXPO nun geleceğe bıraktığı miraslarına yolcululluk ettirdi.
Bu seyahatlerimde EXPOların bir kentin kaderini nasıl etkilediğini anladım.
Zaragoza 2008 EXPO'suna hazırlanırken de bu çalışmalara denk geldim. Tüm kent heyecanla ve EXPO bayrakları ile donatılmıştı, 7 den 70 e tüm kent halkının gönüllü olarak şevkle çalışmalara katıldığını görmüştüm. Sevilladan da çok etkilenmiştim. Sevilla 1929 yılında da Barcelona ile EXPO'nun bir ayağı olarak ev sahipliği yapmış. 1929 EXPO'su sırasında bir İspanyol Sarayı yapılmış şimdi kültür sanatla buluşmuş.
1992 yılındaki EXPO ise kentin hem çok modern yapılara kavuşmasına hem de eski Sevilla olarak adlandırılan tarihi kentin tamamen yenilenmesine imkan tanımış. EXPO alanı şimdi teknopark. Şu anda o teknoparkta, dünya devi firmalar, en ileri teknolojileri kullanarak geleceğin dünyası için büyük projeler üzerinde çalışıyorlar. Yani binlerce yıllık Endülüs kenti Sevilla, EXPO sayesinde hem tarihi değerlerini koruyor, hem de geleceği yaratıyor...
Doğrusu 2011 yılında EXPO 2016 Antalya'da yapılması onaylandığında Barcelona, Sevilla, Zaragoza'da olduğu gibi geleceğe aktaracağı yapıları ile kentin güzelleşmesi ve sürüdürülebilir yapılar kurulmasına vesile olacak diye çok sevindim.
EXPO sonrası yaratılacak katma değer için hazırlık döneminin ne kadar önemli olduğuna inananlar arasındayım., Efendim TOBB Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu 2011 deki onanma tarihinden başlayarak EXPO2016 Antalya organizasyonuna destek vermek için Alanyadan DEmre'ye kadar kurul üyesi Girişimci Kadınlarla çalışmalar yaptılar. ATSO Bünyesinde bir Kadın Girişimciler Kurulu EXPO 2016 Çalışma Komisyonu oluşturdular.
Destek tekliflerini de, hazırlıklarını da EXPO2016 Genel Sekreteri Selami Gülay'a ilettiler. EXPO 2016 nın teması bilindiği üzere "Çiçek ve Çocuk Gelecek İçin Yeşil Dünya" Kadın Girişimciler "Çiçek de Bizim İşimiz, Çocuk da" sloganıyla özetledikleri kararlı gönüllüklerinde Genel Sekreter Sayın Gülay'dan aldıkları mesajla motive oldular. "Bu bir feminen EXPO temasıdır. Kadınlar olmazsa olmaz"
İlk iş kentimizde EXPO NEDİR? sorusuna cevap olacak okullarda, Üniversitelerimizde eğitim faaliyetlerimiz, Kadınların yerel malzemeler ile ürettikleri EXPO 2016 çiçeği başta olmak üzere endemik bitkileri modelleyerek üretecekleri hediyelik eşyalar, Dünya Kadınlar Günü 8 Martta açılacak sergiler, balkonlar, bahçeler, sokaklar, için ATSO destekli çalışmalarına geçtiğimiz hafta EXPO 2016 Genel Sekreterlik Binasında start verdiler. Gelecek Kadınlarla güzel Gelecek. Ve EXPO 2016 bir Botanik EXPO vesile olacak güzel Antalya'mızın değerleri yeniden yaratılacak. Bu fırsat kaçmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Expo 2016 Antalya ve kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN