Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medeniyetler şehri Antakya geleceğe planlı hazırlanıyor

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 'medeniyetler şehri' olarak bilinen kenti geleceğe hazırlamak için çalıştıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Ticaret ve tarımın önemli üslerinden biri olan, özellikle mobilya sektöründe Türkiye'nin çok iyi bildiği, turizmiyle son yıllarda büyük atak yapan, farklı din ve kültürlerden insanların bir arada barış ve huzur içinde yaşamasıyla dünyanın ilgisini çeken Antakya, yatırımlar sayesinde gelecek döneme sağlam adımlarla girmenin hazırlığında. 2009'dan bu yana görev yapan Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4,5 yılı bulan görev süresi boyunca medeniyet birikimiyle dolu bu güzel şehirdeki değerlere sahip çıkan, farklılıkların Antakya'nın zenginliği olduğuna inanan, akademik bilgi ve birikimlerini halkın hizmetine sunan anlayışla çalıştığını söyledi.

ANTAKYA HEPİMİZİNDİR

Başkan Savaş belediyecilik anlayışını, 'dürüstlük ve güven'le başarıya ulaşılabileceğini bilmek, herkese adalet ve eşitlik içinde davranmak, bütün insanlarla barışık olmak, bilgili, donanımlı, paylaşımcı ve katılımcı olmak, liderlik edebilmek, takım çalışmasına önem vermek, hizmetten heyecan duymak, halkını ve işini sevmek, 'Antakya hepimizindir' ilkesine yürekten inanmak, halk içinde ve halkla el ele bir yönetim sergilemek, şehrin sorunlarını bizzat halktan duyarak çözüm üretmek, şeffaf bir belediyecilik ortaya koymak şeklinde özetledi. Savaş, göreve seçildiğinden bu yana bu anlayıştan taviz vermeden çalıştığını belirtti.

250 KİLOMETRE ALTYAPI ÇALIŞMASI

Kendisi ve ekibinin döneminde Antakya tarihinde görülmemiş bir altyapı hizmetine imza attıklarını kaydeden Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş, şöyle devam etti: "Görev süremizde yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon noktasında 250 kilometre altyapı çalışması gerçekleştirdik. Tedaş-Telekom ve doğalgaz hizmetlerini de buna eklediğinizde bu süre zarfında şehrimizde toplam 400 kilometrelik bir altyapı çalışması gerçekleşmiş bulunuyor. 16 mahallemizin 40 sokağının kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu sorununu çözdük. 3,5 kilometrelik Antakya-Harbiye içme suyu isale hattını yeniledik. Hem yüzde 70'e varan su kaçaklarını önledik, hem de yılda 1,5 milyon liraya tekabül eden elektrik tasarrufu sağladık."

EKSTRA 409 MİLYON LİRA

Büyükşehir statüsüne geçilmesiyle Hatay'a 409 milyon lira ekstra para geleceğini vurgulayan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş şunları söyledi: "Bu ekstra parayla yılda 50 stad yapılır. Bizler sınırlara takılıp kalmıyoruz. Herkesin de bu şekilde bakması lazım. Büyükşehir daha çok hizmet, daha çok yatırım demek. Şehrin her metrekaresine, en ücra köşesine kadar daha çok hizmet demek. Bizlerle denk nüfustaki ve denk coğrafyadaki şehirler almış başını gitmiş durumda. Büyükşehir statüsüyle birlikte vizyonumuzu en üst seviyelerde tutarak bu şehirleri kısa sürede yakalamamız ve her alandaki zengin potansiyelimizle onları geçmemiz gerekiyor. O yüzden büyükşehir olmak, Hatay'a çok büyük artılar sağlayacaktır."

TARİHİ MEKANLAR REVİZE EDİLİYOR
Çalışmalarında Asi Nehri'ni peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarıyla çağdaş bir görünüme kavuşturduklarını da kaydeden Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi'ye dökülen tüm atık su kanallarını Arıtma Tesisi'ne yönlendirdiklerini, suyun burada arıtıldıktan sonra nehre döküldüğünü belirtti. Savaş, "Bundan 4 yıl önce 13 kamyon çöp ve atık çıkardığımız Asi Nehri bugün güzel görüntüsü, köprüleri, tekne gezileri ve nikâh törenleriyle anılır duruma geldi. Diğer yandan Antakya'nın tarihi mekânlarını restore ediyoruz. Şehrimizde bulunan 48 parkın tamamını revize ettik, görev süremizde Antakya'ya 31 yeni park kazandırdık. Antakya'nın cadde ve sokaklarına bugüne dek 1 milyon 400 bin metrekare parke taşı, 250 bin ton asfalt döktük. Caddelerimiz yapılan çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarıyla çağdaş görünüme kavuşturuldu" dedi.

TELEFERİK ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Bünyesinde kafeterya, tarihi Antakya avluları, dinlenme alanları, nikâh salonu ve 450 araçlık otopark bulunan ve eski adliye binası yerinde yaptıkları Antakya Mahfeli-Katlı Otopark ve Yaşam Merkezi Kompleksi'ni de bu yılın ortalarında hizmete sunacaklarını belirten Başkan Savaş, "Saatte ortalama bin 200 insanımızı taşıma kapasitesine sahip olacak Habib-i Neccar Dağı'ndan İplik Pazarı mevkiine uzanan, kuş uçuşu bin 100 metre mesafeli teleferik projemizde çalışmalar sürüyor. Tesisi haziran ayında hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Altınçay Mahallesi'nde toplam 28 bin metrekare inşaat alanı üzerine 'Antakya Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi'nin yapımınıda gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

ANTAKYA'NIN GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞTİ
Başkan Lütfü Savaş, caddelerin kaldırımlarını dekoratif taşlarla engelliengelsiz tüm kent yaşayanları için modern bir görünüme kavuşturduklarını da belirtti. Başkan Savaş şöyle devam etti: "Tüm otobüs duraklarımızı yeniledik. Bin 50 araçlık alternatif otopark alanları oluşturduk. 200 araçlık çok katlı otopark yaptık. Yeni kavşak düzenlemeleri ve yol genişletme çalışmaları gerçekleştirdik. Habib-i Neccar Kent Ormanı, Seyir Terasları, kır lokantası gibi sosyal yaşam alanlarını şehrimize kazandırdık. Bünyesinde semt pazarı, mesleki eğitim kursları için özel tasarlanmış sınıflar, çok amaçlı salon, otopark ve daha birçok sosyal donatının bulunduğu Antakya Semt Pazarı Kompleksi'ni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hizmete açtık."

MODERN SPOR TESİSLERİ
Başkan Savaş, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Gençlik Spor Bakanı Suat Kılıç'ın desteğiyle Antakya adına çok kapsamlı bir spor kompleksinin yapımına çok kısa bir zaman sonra başlayacaklarını da kaydetti. Projenin ihalesinin yapıldığını, şu anda ihale sürecinin devam ettiğini belirten Başkan Savaş, "Tesiste yarı olimpik yüzme havuzları, basketbol sahaları, antreman alanları, kapalı otopark, fitnes center, sporcu dinlenme odaları, toplantı odaları ve teras alanları yer alacak" dedi. Başkan Savaş, yeni çıkan yasayla Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin kurulacağını da belirterek "Ulaşım, altyapı, mezarlık, içme suyu gibi temel hizmetler seçimden sonra büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak. Esas ana omurga işleri büyükşehir yapacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medeniyetler şehri Antakya geleceğe planlı hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN