Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muharrem iftarında örnek tablo sergilendi

Giriş Tarihi: 26.11.2013

Farklı dinler ve kültürlerin bir arada yaşadığı Hatay, bütün dünyaya örnek olan özelliğini Muharrem ayına özel iftar yemeğinde de ortaya koydu

Farklı dinlere ve kültürlere mensup insanların barış ve kardeşlik içinde yaşadığı Hatay, Muharrem ayı nedeniyle düzenlenen iftar yemeğinde de farkını ortaya koydu. Muharrem ayı iftar yemeğine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve üst düzey bürokratların yanı sıra farklı dinlerin cemaat önderleri de bir araya geldi. Programa Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Mehmet Öntürk ve Hasan Akgöl, 2'nci Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder, vali yardımcıları, İl Jandarma Komutan Vekili J. Yb. Eşref Torun, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, dini cemaat önderleri ile çok sayıda davetli katıldı.

ACISINI YAŞIYORUZ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Anemon Otel'de düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, Muharrem ayı içinde büyük bir üzüntü yaşandığını ifade ederek, "Muharrem ayı, Ehlibeyt'in çok acımasızca, çok zalimane bir şekilde katledildiği bir aydır. Bunun acısını derinden yaşıyoruz" dedi. Bu zulmü yapanların adının günümüzde kötülüklerle anıldığına da dikkat çeken Bakan Ergün, "Ehlibeyt'in adları olan Hasan, Hüseyin, Ali isimlerini artık herkes yücelsin diye çocuğuna veriyor. Bunun Alevi'si, Sünni'si yoktur. Ali hepimizin Ali'sidir, Hasan hepimizin Hasan'ıdır, Hüseyin hepimizin Hüseyin'idir ve Yüce Peygamberimiz hepimizin peygamberidir" diye konuştu.

HEPİMİZ ÖNCELİKLE İNSANIZ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Müslüman, Hristiyan, Musevi ve bu dinlerin kendi içlerinde farklı mezhep ve görüşten insanların bir arada aynı sofra etrafında buluşmalarının örnek bir güzellik olduğunu kaydetti. Bakan Ergin, "Muharrem ayının bize bugün düşündürmesi gereken şey; geçmişte yaşananları anlayarak bundan sonra benzer sıkıntıların yaşanmaması için, adımlarımızı buna göre atmamızdır. Biz insanlar, yeryüzünde Allah'ın birer halifesi olarak yaratıldık. Her birimiz kainatın bir mikro ölçeğinde temsilcisiyiz ve kula hizmet etmek, onu yaratana hizmet etmektir. Hangi görüşten olursak olalım öncelikle insanız. İnsan olmanın gerektirdiği saygıyı ve hürmeti göstermek zorundayım ve o saygıyı beklemeye de hakkım var" dedi.

ÇAN, EZAN VE HAZAN YAN YANA
Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Domenico Bertogli de farklı görüş, din ve mezhepten insanların birlik ve beraberlik içinde aynı masa etrafında toplanabilmesinin "Allah tektir'" mesajı verdiğini vurguladı. Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu ise tarihte birçok acının yaşandığını ve insanlığın sürekli bir çatışma içinde olduğunu ifade ederek, "Bu yaraların kapanması için insanlığın barış ve hoşgörü içinde yaşamasını Allah'tan niyaz ederim" dedi. Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Jan Delüller ise 10 Emir'de geçen "Yakınını kendin gibi seveceksin" vasiyetini hatırlatarak, "Hatay'da çan, ezan ve hazan yan yana, cami, kilise ve havra sırt sırtadır" diye konuştu. Antakya Protestan Kilisesi Temsilcisi Yakup Chang ise "Bana Hatay'ın özelliği nedir diye soruyorlar. Hatay'ın özelliği farklı din ve inanışlara sahip insanların aynı masa etrafında bir araya gelmesidir" dedi.

HÜZÜN AYI MUHARREM
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise Muharrem ayının her üç semavi din için de önemli olduğunu ifade ederek, "Rivayet edilir ki Hz. Adem'in tövbesi bu ayda kabul edilmiştir, Hz. Musa bu ayda denizi yarmıştır, Hz. Yusuf bu ayda kuyudan çıkmıştır. Ama kalbi olan her insanı hüzne boğan bir hadise var ki o da Peygamber efendimizin mübarek torunlarının bu ayda katledilmiş olmasıdır. Hangi dinden, ırktan, dilden olursa olsun bir insanın uğradığı zulüm diğer tüm insanların ortak acısı olmadıkça insanlık gerçek mutluluğa erişemeyecektir" diye konuştu. Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da "Biz bayramları birlikte kutladığımız gibi, Ramazan gibi, Muharrem ayı gibi özel ayları da birlikte paylaşırız" dedi. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise Muharrem ayı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Kavillioğlu, "Bizlere yüreklerimizi sızlatan Kerbela'yı hatırlatır" dedi. Alevi Cemaati Önderi Nasreddin Eskiocak ise "Yüce Allah'tan ilimizi, ülkemizi ve bütün insanları her türlü bela, kötülük ve musibetten korumasını, insanları birliğe, barışa ve sükunete erdirmesini niyaz ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem iftarında örnek tablo sergilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN