Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddete 'dur' dediler

Antalya'da bir grup kadın, şiddete dikkat çekmek için 'Al Yazmalım Anıtı' önünde bir araya geldi. Kadınlardan bazıları erkek kılığına girdi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Antalya'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için bir grup kadın, Al Yazmalım Anıtı önünde bir araya geldi. Anıt önünde toplanan kadınlardan bazıları erkek kılığına girdi, bazıları da yüzlerini kırmızı renkli boya ile boyayarak şiddet görmüş kadını temsil etti.

168 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınlar adına açıklama yapan CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Sultan Yeğen, kadına yönelik şiddete dikkat çekerek, "Ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddet büyük oranda artmıştır. 2012 yılında öldürülen kadın sayısı 165 iken 2013 yılının ilk 10 ayında bu sayı 168'e çıktı. Türkiye'de evli kadınların yüzde 39'u fiziksel şiddete, yüzde 15'i cinsel ve yüzde 44'ü duygusal istismara maruz kalmaktadır" dedi. Öldürülen her iki kadından birinin kendi hayatına dair karar verdiği için öldürüldüğünü ifade eden Yeğen, "Devletten koruma talebinde bulunan kadınların yüzde 73'ü, sığınma evlerinde olan kadınların yüzde 27'si cinayete kurban gitmiştir. Biz, kadına yönelik şiddete hayır demek için Kelebekler Özgürdür diyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete 'dur' dediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN