Trol isyanı

Giriş Tarihi: 26.11.2013

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde trolle kaçak avlanma nedeniyle denizdeki bazı balık türlerinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe yetkilileri ihbar bekliyor

Gazipaşa'daki balıkçılar, trolle kaçak avlanma nedeniyle denizdeki bazı balık türlerinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını öne sürdü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı balık türlerinin avlanmasına istisna tanırken Gazipaşa'daki balıkçılar, balıklara istisna tanımasından ziyade, Akdeniz Bölgesi'ndeki avlanma sezonu tarihlerinin değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Avlanma sezonu tarihlerinin Karadeniz Bölgesi'ne göre düzenlendiğini belirten balıkçılar, Karadeniz iklimine göre daha sıcak geçen Akdeniz'de, balıkların yaklaşık bir ay önce yumurtlamaya başladığını bildirdi. Bu nedenle avlanan balıklarda havyar (yumurta) dolu olduğuna dikkat çeken balıkçılar, avlanma sezonunda her bölgeye ve balığa göre düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti. Balıkçılar ayrıca, trolle avlanmanın yasak olduğu Gazipaşa'da, kaçak avlanma yapıldığı yönünde de çarpıcı iddialarda bulundu.

TROLDEN ŞİKAYETÇİYİZ

Engin Balıkçılık sahibi Engin Berk, trolle avlanmalardan şikayetçi olduklarını belirterek "Trolle avlanma başka ülkelerde yasaklanmış ama bizde halen devam ediyor. Gece teknelerin ışıkları- nı söndüren trolcüler, kaçak avlanma yapıyor. Ancak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü limanlarda denetim yapsa da trolle avlanan tekneler buradaki limanlara yaklaşmadığı için yakalanmıyor. Trolle avlanma hem balıkların yuvasını bozuyor, hem de küçük-büyük ne kadar balık varsa topluyorlar. Gubbes başta olmak üzere birçok balık türü, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya" dedi. Güzel Balıkçılık işletmecisi Selahattin Özdemir ise avlanma sezonu tarihlerinin, Karadeniz baz alınarak belirlendiğini belirterek, "Akdeniz iklimi o bölgeye göre daha sıcak olduğu için, balıklar erken yumurtluyor. Ayrıca troller küçükbüyük tüm balıkları toplayarak, balıkların neslini tüketiyor. Trolle avlanma konusunda denetimler arttırılmalı ve avlanma sezonunda düzenlemeler yapılmalı" diye konuştu.

NESİLLERİ TÜKENİYOR

Akdeniz Balıkçılık sahibi Adem Bülüç trolle avlanmanın yasalara uygun yapılması halinde bir sıkıntı olmayacağını belirterek "Trolle açıklarda avlanılması gerekiyor fakat, kıyıda 10 metre derinlikte çıkan kefalleri maalesef trollerde görmek mümkün. Balıkların avlanma sezonlarında da yeniden düzenleme yapılması gerekiyor. Gerçekten bu işi bilenlerle görüşülerek, balık türlerinin hangi bölgelerde, hangi dönemlerde avlanması gerektiği yeniden belirlenmeli. Trollerin, bizim satışımızı engellemesi bir şey ifade etmiyor ama denizimiz tükeniyor. İlgili kurumlar buna önlem alması gerekiyor" dedi.

AV İÇİN 3 KİLOMETRE SINIRI

Trolle sadece avlanmaya açık bölgelerde yani 1.5 mil (3 kilometre) açıkta av yapılabileceğine çeken İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Aslan, Gazipaşa'ya bağlı Muzkent köyünün Kesikburun Mevkii ile Manavgat'ın Side beldesindeki liman arasında kalan bölgenin tamamında trolle balık avlamanın yasak olduğunu belirtti. Kamera kayıtlarının ihbar olarak kabul edilebileceğini söyleyen Aslan, "Vatandaş trolle avlanma yapan teknelerin kamera görüntülerini getirirse, bunu ihbar olarak kabul edebiliriz. Ancak kamera görüntüsünde teknenin özelliğinin ve çekimin yapıldığı bölgenin belirgin olması gerekiyor" dedi.

AĞIR CEZALAR VAR
Trolle avlanma yapanların tespit edilmesi halinde ağır para cezalarına çarptırılacağını anlatan Aslan, yasak bölgede 0-12 metrede avlananlara 3 bin 714 lira, 12-22 metrede avlananlara 7 bin 428 lira, 22 metre ve üzerindeki açıklarda avlananlara ise 11 bin 142 lira ceza yazılacağını dile getirdi. Aslan, yasak bölgede trolle avlanan avcıların ruhsatlarına ilk seferde bir ay, ikici seferde 3 ay, 3'üncü kez yakalandığında ise süresiz olarak el konulacağını bildirdi.

Özcan TEKİN / GAZİPAŞA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trol isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN