Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patronlar reform talep etti

Giriş Tarihi: 27.11.2013

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, dünya ile rekabet için markalaşmak ve katma değer yaratmak gerektiğini, pek çok sektörde de reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, 2013 yılının sonuna gelindiğini ve ekonomi cephesinde yeni bir şey olmadığını belirterek, "Hepimiz aynı şekilde idare edip gidiyoruz" dedi. Sektörden sektöre, aydan aya, şirketten şirkete değişen bir tablo yaşandığını belirten Budak, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık kısmi önlemler yerine daha köklü reformlara yönelmesi gerektiğini kaydetti.

BİR TIR DOMATES 10 TELEFON

Budak, sanayi, tarım ve inşaatın cari fiyatlarla, yani enflasyon dahil olmak üzere milli gelirde payının azaldığını söyledi. Sanayi payının İngiltere, ABD gibi ülkelerde düştüğünü, o ülkelerin finans ve yazılım alanlara yöneldiklerini ifade eden Budak, bir kasa domatesin bir diş macunu, 1 TIR domatesin 10 cep telefonu ettiğini söyledi.

KATMA DEĞER

Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Blok mermeri tonu 165 dolardan ihraç ediyoruz. 20 tonluk 1 TIR mermer blok 1 bilgisayar. Bu nedenle diyoruz ki markalaşmaya, katma değere önem vermek gerekiyor. Domates bile markalaşmalı, mermer bile işlenmeli markalaşmalı. Türkiye'nin bir sanayi stratejisine ihtiyacı var, reformlara ihtiyacı var. Dünya kadar sektör reform istiyor. Komite raporlarımızın neredeyse tümü kayıtdışılıktan şikayetle dolu. 49. grubumuz, yani sağlık sektörü diyor ki ambulans hizmetlerinde KDV düşsün, morg hizmetinde KDV sıfırlansın. Gerçekten de Devlet ölenden bile KDV almış oluyor. Pırlantada ÖTV sıfırlandı, ihracat desteklensin diye. Umarım ki, 49. grubumuzun talebine de aynı duyarlılık gösterilir. Böyle birçok konu çözüm bekliyor. Acil reformlar arasında perakende ticaret konusu da var. Geçen ay burada perakende ticaret yasasını konuştuk, görüşlerimizi gönderdik, bekliyoruz."

TURİST ÇEKECEK FESTİVALLER
Antalya ekonomisinin önemli bir kısmında Kasım ayı ile birlikte tatil mevsimi başladığını da sözlerine ekleyen Budak, Ekim ayında 1 milyon 200 bin olan turist girişinin Kasım ayında dörtte birine indiğini söyledi. Antalya'nın buna çözüm araması gerektiğini bildiren Budak, Avrupa'dan onbinlerce turist çekecek festivaller yapılabileceğini, kongreler düzenlenebileceğini, üçüncü yaş için özel kampanyalar hazırlanabileceğini, kış mevsimine özel SPA paketleri, uluslararası çapta at yarışları, salon sporları turnuvaları organize edilebileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronlar reform talep etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN