Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'in "akciğeri" tekrar yeşerecek

'da yangında zarar gören Amanoslar'daki ormanlık alanlar, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce yeniden yeşertilecek.

Giriş Tarihi: 28.11.2013 12:19
Akdeniz Bölgesi'nin "akciğeri" konumunda bulunan ve yangında zarar gören Amanoslar, yeniden yeşertilecek.Ağustos ayında çıkan ve 5 günde kontrol altına alınabilen yangında zarar gören Amanoslar'daki ormanlık alanlar, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce tekrar yeşile bürünecek.

Bin 183 hektarın zarar gördüğü Amanoslar'da ağaçlandırma, gençleştirme ve iyileştirilme çalışmalarına başlandı. En geç 2014 şubat ayı ortalarına kadar bölge yeşile dönüştürülecek.

Yaklaşık 450 kişilik ekibin yer aldığı çalışmalarda, yanan alanlardaki ağaçlar yerinden söküldü, arazisi işlendi ve 12 ton kızılçam ile 2 tonun
üzerindeki servi tohumu araziye serpildi.

Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyileştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini, gelecek yılın şubat ayı ortalarında sonuç alacaklarını söyledi.

İyileştirme çalışmaları kapsamında üretimin yüzde 60'a ulaştığını belirten Harbi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"5 Ağustos'ta meydana gelen yangının söndürülmesinden sonra ciddi anlamda tespit yapıldı. Bu alanlarda yapılacak ağaçlandırma, gençleştirme, iyileştirme çalışmalarının ne olduğuna karar verildi ve bin 183 hektarın bin hektarında doğal gençleştirmeye uygun alanlar gözlendi. Yaklaşık 200 hektarda ağaçlandırma çalışması yapılması kararlaştırıldı. Ağaç ekimine başladık, üretim çalışmalarında da yüzde 60 seviyesine ulaşılmış durumda. Hektarda 10 kilogram kızılçam tohumu ekimi uygulaması yaptık, doğal gençleştirmeye uygun olmayan alanlarda da makineli toprak işleme ve dikim çalışmalarına başladık. Umut ediyoruz ki 2014 yılı şubat ayı ortalarına kadar sahadan tamamen çıkmış,
Amanoslar'da mevcut olan bu kötü manzarayı yeşile döndürmüş olacağız."

Yangın önleyici tesisler
Çalışmaların sadece yangın gören alanlarda değil, zarara uğramamış kısımlarda da devam ettiğine dikkat çeken Harbi, Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Orman Tesisi Projesi (YARDOP) çerçevesinde bölgede yangın önleyici tesis kurulduğunu, ormanlık alanları 300 hektarlık bloklara bölerek yol ve tesis olanağı sağladıklarını aktardı.

Yolların kenarına 30'ar metrelik yangına dirençli, yapraklı ağaç diktiklerini vurgulayan Harbi, şunları kaydetti:

"İlerde oluşabilecek yangın tehlikesine karşı hem yangının yavaşlatılması hem de müdahale uygulanması noktasında işe yarayacak bir proje.
Projeyle ormandaki yakıt stoğunun yükünü de azaltıyoruz. Dolayısıyla yanıcı maddeyi sahadan uzaklaştırarak olası yangının daha yavaş seyretmesi ve daha çabuk söndürülmesi amacıyla kompak bir proje. 8 bin hektarın üzerinde alanda uyguladığımız projede, yangın riskindeki bütün ormanlarımızı yangına dirençli hale getirme noktasında işe yarayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'in "akciğeri" tekrar yeşerecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN