Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Baykal faktörü

Giriş Tarihi: 29.11.2013
"Antalya'da hiçbir parti ön seçim yapmayacak. Hepsi de temayül deyip, anket deyip, genel merkezlerinde son kararlarını verecekler. Çünkü Antalya artık kendini aşmış bir kent… İstanbul ve Ankara'dan sonra Türkiye'nin en çok konuşulan 3. ili… Bunu medya takip şirketleri tespit etmiş…" demiştik.
Sonra da Antalya milletvekilliğinin önemine değinip, bu kentin, ülkenin dünyaya açılan kapısı olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle, adayların karizmatik ve bazı özellikle- re haiz olmasını vurgulamıştık.
Genel merkezlerin seçici davranacağını ve bu yüzden tercihlerini Ankara'da belirlemek üzerine kullanacaklarını yazmıştık.
Bugün gelinen noktada yanılmadık.
Özellikle, kanaatim odur; CHP Antalya'da işler iyice karışacak.
Baykal'ın genel başkanlıktan istifasıyla beraber Kılıçdaroğlu'na yatırım yapan aday adayları, tahmin ediyorum ki ne yapacaklarını şaşırmış durumdadır.
Çünkü son günlerdeki Sarıgül olayı ve benzer bazı gelişmeler Baykal'ın Antalya'da seçimlere müdahil olacağı yönündedir.
Neden Sarıgül ile bağdaştırdığıma gelince: bu konuda Baykal'ın hiçbir açıklama yapmaması elindeki Antalya kozunu güçlendirmiş, hatta belirleyici olmasının önünü açmıştır. Bu gelişmelerin bir yüzü… CHP'de ön seçim tartışmalarını güncellendirirsek, gelinen noktada, İl Başkanlığı'na getirildikten sonra ilk sözü ön seçim olan, bu uğurda mangalda kül bırakmayıp, bol keseden atan Devrim Kök bile ön seçim olmadan Büyükşehir adayı olmanın yollarını aramaktadır.
Bu da CHP'de yaşanan gelişmelerin diğer bir tarafı… Gelelim yine Baykal cephesine; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da daha önce milletvekili seçimlerinde "Antalya'nın liste başına sayın Baykal'ın adı yazılır. Listenin diğer isimlerine de sayın Baykal kimi arzu ederse onlar yazılır" ifadesini kullanmıştır.
Açıkça Baykal'ın tercihine saygı duyulmasının gereğinin altını çizmiştir. Eski genel başkanını belirleyici kabul etmiştir.
Bu hatırlatmadan sonra, CHP'nin Antalya'da aday adayları bir kez daha hayal kırıklığı yaşayacak gibi görünüyor. Hele bir de ithal aday veya başka bir partiden CHP'ye ilhak etmek isteyenlerin durumlarını yeniden gözden geçirmek gerekecektir.
Antalya'da Baykal faktörü asla ve asla küçümsememelidir!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Baykal faktörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN