Hem organ hem İş

Giriş Tarihi: 29.11.2013

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde, böbrek ve karaciğer nakli olan çocukların zor durumdaki ailelerine hastanede iş verildi. Nakilli hastaların oluşturduğu dostluk örnek oluyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde, değişik illerden gelerek böbrek ve karaciğer nakli olan çocukların zor durumdaki ailelerine hastanede iş verildi. Babalar hastanenin değişik departmanlarında çalışırken, anneler ise çocuklarının tedavi süreçlerini takip ediyor. Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, "Biz bir aile gibiyiz. 600-700 kilometre uzaktan gelmiş bir ailenin çocuklarının tedavi sürecinin takibi için o illerden gelip gitmeleri çok zor ve ciddi maddi külfet gerektiriyor. Babalara hastanemizde uygun departmanlarda iş verince aileler Antalya'ya taşınıyorlar" diye konuştu.

KIZI VE OĞLUNA ORGAN NAKli

Isparta Sütçüler Esenyurt köyünde çiftçilik yapan Hakan-Muradiye Özer çiftinin şu an 9 yaşındaki oğlu Özgür 27 Mayıs 2009'da, 12 yaşındaki Özge 3 Şubat 2010'da karaciğer nakli oldu. Baba Hakan Özer'in, kızı ve oğlunun tedavi süreci ve kontrolleri için 190 kilometre uzağa günübirlik gelip gitmesi imkansızdı. Özer'e, mesleği olmadığı için kimse iş vermedi. Çaresizlikten bunalan baba ve anne kara kara düşünürken Organ Nakli Merkezi görevlileri baba Hakan Özer'e ameliyathanede temizlik işi ayarladı. Bunun üzerine Öner ailesi Antalya'ya taşındı.

OĞLU BÖBREK NAKLİ OLDU

Konya Ereğli'de yaşayan Mücahit - Mehtap Kendir çiftinin oğulları Mesut Can Kendir (3) de 10 Şubat 2012'de böbrek nakli oldu. Ereğli'de pazarlamacılık yapan baba Mücahit Kendir, Antalya'da iş bulamadı. Organ Nakli Merkezi kendir ailesinin çaresiz durumunu görünce baba Mücahit Kendir'e Hastanenin Kulak, Burun, Boğaz (KBB) servisinde hasta bakıcı olarak iş buldu.

ANTALYA'YA TAŞINDI

Ordu'ya yaşayan Erdem-Ümit Baş çiftinin üçüncü çocuğu Berk de 6 Mayıs 2012 tarihinde böbrek nakli oldu. Baş ailesi oğullarının kontrolleri için Ordu'dan Antalya'ya taşındı. Berk'in sağlığı için Antalya'da iş bulmasının çok önemli olduğunu da belirten baba Erdem Baş, "Ameliyathanede çalışmaya başladım. Şimdi Berk'in sağlık durumu çok iyi" dedi.

HEP HASTANEDELER
Özge ve Özgür'ün babası Hakan Öner, Mesut Can'ın babası Mücahit Kendir ve Berk'in babası Erdem Baş hastanedeki mesai bitiminde bile hastanede kalıyorlar. Üç baba da "Burası bizim evimiz" diyor.

NAKİLDE ÜSTÜMÜZE YOK
Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından, Cihan Topal'a çift kol nakli, dünyada ilk kez Derya Sert'e gerçekleştirilen kadavradan rahim nakli, Uğur Acar, Turan Çolak'a yüz, Recep Sert'e tam yüz, tam çene ve Salih Üslün'e tam yüz nakli yapılması Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ni dünyanın bir numaralı nakil merkezi haline getirdi. Dünya tıp otoriteleri ayrıca Derya Sert'in hamile kalıp doğum yapacağı günü bekliyor. 25 Eylül 2010 tarihinde çift kol nakli olan Cihan Topal, 6 aylık tevdi sürecinin ardından artık iki kolunu kullanmaya başladı. Türkiye'de ilk çift kol naklini olan 29 yaşındaki Cihan Topal'ın rüyası gerçek oldu. Hızla iyileşen genç adam artık 3 yaşındaki kızı Necile'ye doyasıya sarılıp onula oyun oynayabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem organ hem İş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN