Uzm. Dr. Ebru Atike DEMİREL: 8 çocuktan biri altını ıslatıyor

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Gece altını ıslatma çocukluk çağında sık görülen bir sorun. Ancak sık karşılaşılan bir sorun olmasına rağmen, ailelerin bu konuyla ilgili bazı yanlış tutumları ne yazık ki halen sürmekte. Öncelikle, gece altını ıslatan çocukların konuyla ilgilenen uzman hekimler tarafından değerlendirilmesi ve bu duruma neden olabilen nadir ama önemli hastalıkların ayırt edilmesi gerekmekte.

- Gece altını ıslatma bir hastalık mıdır?

Uluslararası Çocuk İdrar Kaçırma Derneği, çocuklarda gece altını ıslatmayı, 5 yaşın üzerindeki çocukların haftada en az iki kez olmak üzere gece uykusu sırasında farkında olmadan idrar yapması olarak tanımlamaktadır. Sağlıklı çocuklar da uyku öncesi aşırı sıvı aldıklarında gece idrar kaçırabilirler. Ancak, bu olayın bir rahatsızlık olarak düşünülüp tedavi etme kararının verilebilmesi için en az ard arda gelen 3 ayda haftada 2 kereden fazla olması gerekmektedir.

- Ne kadar sıklıkla karşılaşılan bir durumdur?

Gece altını ıslatma çoğu zaman mesane (idrar torbası) gelişimindeki gecikmenin bir sonucudur. Bu nedenle de yaşla sıklığı azalır ve erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha sık görülür. Aileler 5-6 yaş civarında bu sorunla ilgilenmeye ve genellikle de 7-8 yaşında hekimlerden yardım istemeye başlarlar. Üç yaşındaki çocukların yüzde 40'ı altını ıslatırken bu oran 5 yaşında yüzde 20'ye ve 6 yaşında yüzde 10'a düşer.

- Gece altını ıslatma psikolojik bir problem midir?

Gerçekten bu soru yıllarca bu konuyla ilgilenen hekimlerimiz için ciddi bir tartışma konusu olmuştur. Elbette bir takım psikolojik faktörler sonuçta sinirlerle ilgili olan bu olayın oluşmasına neden olabilir. Ancak bugün çocuğun psikolojik problemlerinin buna neden olduğundan çok, bu sorunun çocukta ciddi ruhsal problemlere neden olduğu ön plana çıkmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzm. Dr. Ebru Atike DEMİREL: 8 çocuktan biri altını ıslatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN