Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fethiye'ye iki yılda 13 trilyonluk yatırım

Giriş Tarihi: 2.12.2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Fethiye ilçesinde toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, son iki yılda Fethiye'ye 13 trilyon liralık yatırım yaptıklarını ifade etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Muğla'daki toplu açılış töreni ve Marmaris'teki programının ardından Fethiye'ye geldi. Marmaris'ten helikopterle Fethiye'ye geçen Erdoğan, kara yolu ile mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı'na geldi.

FETHİYESPOR ATKISI

Erdoğan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Muğla milletvekilleri eşlik etti. Boynuna Fethiyespor atkısı asılan Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte alandakileri selamladıktan sonra halka seslendi.

AÇILIŞI YAPILAN YATIRIMLAR

Milli Eğitim Bakanlığı ile hayırseverlerin inşa ettirdiği 12 derslikli sağlık meslek lisesini resmi olarak hizmete aldıklarını, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın sulama kanalı ve ıslah projelerini tamamladığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın içme suyu projeleri ile park düzenlemelerini bitirdiğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Aile Danışma ve Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'ni Fethiye'ye kazandırdığını, İl Özel İdaresi'nin de 19 içme suyu ve 34 yol projesini Fethiye ile köylerine kazandırdığını aktaran Erdoğan, sadece 2 yılda Fethiye'de 13 trilyon liralık yatırım yaptıklarını ve bunları hep birlikte hizmete aldıklarını söyledi.

FETHİ BEY SURİYE'DE

Ak Parti hükümeti olarak dış politika konusunda kendilerini eleştirenler olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Suriye politikasına farklı bir açıdan yaklaştı. Fethiye'ye ismini veren ilk Türk hava şehidi Yüzbaşı Fethi Bey'in mezarının Suriye'de olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Fethiye ismi nereden geliyor biliyor musunuz? Şehit pilot yüzbaşı Fethi Bey'den geliyor buranın ismi. Kimdir bu Fethi Bey? 1913 tarihinde Fethi Bey Suriye'de uçuş yaparken uçak düşüyor ve şehit oluyor. İlk hava şehidimiz. Fethi Bey'in kabri nerede? Şam'da. Emevi Camii'nin yanı başında. Şimdi bize Suriye ile neden ilgileniyorsunuz diyenlere soruyorum. Bizim orada şehitlerimiz var. Fethi Bey oraya gittiyse orada iz bıraktı. Bizim Suriye ile ortak medeniyetimiz var. Bizim orada Fethiye'ye adını veren şehidimiz var" diye konuştu.

YAZ KIŞ TURİZM OLSUN
11 yıllık iktidarları süresince Muğla'da 5.4 katrilyon TL'lik yatırım yaptıklarını anlatan Başbaka Erdoğan, son 2 yılda yapılan 13 trilyonluk yatırımların açılışını yapmak için Fethiye'de bulunduklarını söyledi. Turizmin 6 ayla sınırlı kalmasından duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Uluslararası toplantılar için Muğla ve Antalya'da adımlar atalım, kışın oteller kapalı olmasın. Bunu biz yaparız. Sadece yazın çalışan bir Fethiye değil, Marmaris, Milas, Bodrum değil yaz kız çalışan bir Muğla istiyoruz. 2002 yılında Türkiye'ye 13 milyon turist geliyordu. 2012 yılı sonunda bu rakam 35,7 milyon turiste ulaştı. O zaman Türkiye'ye turist gelmeyecek diyorlardı. Turizmi yasaklarlar diyorlardı. O zaman 8.5 milyar dolar turizm geliri 29 milyar dolara ulaştı. Bu yıl 30 milyar doları aşacağız. Rakamlarla 2013 yılında 2012 yılını geride bırakacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethiye'ye iki yılda 13 trilyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN