Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafta sonu kazan kaynadı

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Hafta sonunda Antalya'da siyaset kazanı kaynama derecesini aşarak fokurdadı desek tam yeridir. İstifa edenler, parti dışı ithal adaylar için yeşil ışık yakanlar, CHP, MHP ve BBP'de yaşanan şok gelişmeler. Kısacası siyaset dünyası bu haftaya da hızlı bir giriş yapacak, bize de bol bol malzeme çıkacak. Şimdi hafta sonunda neler olmuş şöyle bir bakalım.

TEK BELİRLEYİCİ BAYKAL

Deniz Baykal'ın CHP'nin Antalya'daki belediye başkan adayları için tek belirleyici olduğu, üst düzey ağızlar tarafından da doğrulandı. CHP Genel Başkan yardımcılarından biri, Antalya ile ilgilenen yakın bir akrabasına Antalya adayları konusunda henüz hiçbir ismin kesinlik kazanmış olmadığını ve bu isimler belirlenirken Deniz Baykal'ın fikirlerinin belirleyici olacağını açık dille ifade etmiş. Bu durumda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün hevesleri kursaklarında kalacak gibi görünüyor. Gelen bir diğer bilgi ise aday isimlerinin 6 Aralık'ta belli olacağı ve açıklamanın da 14-15 Aralık gibi yapılacağı yolunda.

BİR BİLEN KONUŞTU

Hafta sonunda Kepez ilçesinde şöyle bir eş dost ziyareti yapıp hal hatır sorduk. MHP'nin parti içinde hatırı sayılır önemli bir ismi ile karşılaşıp ayaküstü sohbet ettik. İsmi bizde saklı o eski yönetici, öyle ilginç konulara temas etti ki MHP'lilere inceden inceye mesajlar verdi. Kepez'in geleceğini çizdi. Bakın o eski yönetici neler söyledi: "Öncelikle Gürhan Mandacı'nın Muratpaşa adaylığından istifası geç bile kalmıştı. Aday bil olmaması gerekirdi. Çünkü parti yönetimi ne destek verdi ne de seçimi kazanabileceği umudu. Gelelim Kepez'e. MHP'nin Kepez adayı Murat Dinç tam isabetli bir aday, derleyip toplayabilecek bir isim. Ancak, Kemal Çelik geçmişte yaptığı liste dayatmasını Dinç'e de mutlaka yapacaktır. Önüne ilk 3 sıra meclis adayının ismini yazıp verecektir. İşte ip burada kopacaktır. Hal böyle olunca, CHP de Erdal Öner'i aday gösterme cihetine giderse MHP'nin de CHP'nin de işi zorlaşacaktır. Çünkü Kepezliler istikrar adına ilk kez üst üste ikinci dönem aynı isim başkan olsun diye Ak Partili Hakan Tütüncü'yü destekleyecektir. Ben bunu bilirim bunu söylerim." MHP'li hatırı sayılır ismin söylediklerine inanırsınız veya inanmazsınız ama birçok noktadan yerinde analizler gibi görünüyor.

YENİ FIRILDAK VAKASI

Yakın siyasi tarihe şöyle bir baktığımızda 1980-90 dönemlerini yaşayanlar iyi hatırlarlar. Afyon Milletvekili Kubilay Uygun diye bir siyasetçi vardı. Partisini son anda değiştirmekten dolayı adı 'Fırıldak Kubi'ye çıkmıştı. Bu isim Antalya'da o dönemlerde Varsak Belediyesi eski Başkanı Kazım Bilgi'ye de yakıştırılmıştı. Bilgili'nin seçimlere kısa bir süre kala birkaç parti değiştirmesi ile adı 'Fırıldak Kazım'a çıkmıştı. Şimdi aynı isim yakıştırması Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım için dillendiriliyor. MHP'den siyasete başlayıp Ak Parti'ye geçen Yıldırım orada durmayıp MHP'ye geri dönmüş ve tekrar ayrılmıştı. Yıldırım'ın birkaç gün önce BBP'ye geçmesi kendisine böyle bir lakabın yakıştırılmasına neden oldu.

BBP'DEN AĞIR İSTİFA

BBP Aksu İlçe teşkilatı ise Belediye Başkanı İsa Yıldırım'ın partiye katılması ve aday olarak isminin geçmesi üzerine zehir zemberek bir açıklama yaparak istifa etti. BBP İl Teşkilatı ve Belediye Başkanı İsa Yıldırım'ı sert sözlerle eleştiren İlçe Başkanı Ali Rıza Mavi, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun kemiklerini sızlatacak hiç bir çalışma içerisinde yer almayacakları için istifa ettiklerini söyledi. Mavi'nin zehir zemberek sözleri ise yorumsuz şöyle: "Daha düne kadar MHP'den aday olacağını bağıra çağıra duyuran sayın İsa Yıldırım, bir yerel TV kanalında 'Ülkücüyüm, MHP' liyim ve MHP' den aday olacağım. Kimse de buna mani olamayacak' derken? MHP'den aday olamayınca CHP' den aday olacağını söylüyordu. CHP Genel Merkezi'ne giderek üye kaydını yaptırdığı söylenen ve basında yazılan ancak oradan da aday yapılmayınca boşta kalan Yıldırım'ın şimdi de partimizden aday olacağını öğrendik. 2009'da 'Üç Hilalin birini aldınız, içine kıytırık bir gül koydunuz. BBP diye bir parti mi var zaten, MHP'yi böldünüz' diyen bu şahsiyet, şimdi hangi yüzle partimizden adayı oluyor ve gösteriliyor?" Yorum sizin.

MHP PARAMPARÇA
MHP'nin Muratpaşa adayı Gürhan Mandacı'nın istifası halen tartışılırken ikinci bir istifa şoku da Büyükşehir Belediyesi'nin MHP'li meclis üyesi İsmail Danacı'nın partisinden istifa etmesi ile yaşandı. İl Başkanı Osman Çetin, "Seçim dönemi yaklaşıyor. Dilekçesinde 'Gördüğüm lüzum üzerine' ifadesinden başka bir açıklama yok. Farklı siyasi tercihler içine girecektir. Yolu açık olsun" diyerek parçalanmanın işaretini de vermiş oldu.

ÖNER'E DESTEK VERDİ
CHP Kepez İlçe eski Başkanı Alican Deveci, çok tartışılacak bir açkılama yaptı. Erdal Öner konusunda parti teşkilatının yanlış düşündüğünü ifade eden Deveci, "Öner'in adaylığı ile ilgili Kepez İlçe Başkanımız Halil Bahar doğru olmayan davranışlar içine girdi. Evet teşkilat dışarıdan bir aday istemeyebilir. Bu düşüncelerini basına ve teşkilata bu şekilde yansıtmaması gerekirdi. Genel merkeze gidip düşüncelerini rapor olarak aktarması gerekirdi. CHP aday kim olursa olsun desteklemek zorunda. Tüzük böyle emreder. Parti kültürünü alan bir kişi Halil Bahar'ın yaptığı gibi açıklama yapmaz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Erdal Öner'i protesto etmek için toplanan grup 30-40 kişiydi. Tabanın Erdal Öner'i istemediği doğru değil. Eğer istemeseydi, partiye kayıtlı 6 bini aşkın üye var, bunların hepsi protesto için orada olurdu. Ben Kepez'de aday kim olursa olsun destekleyip çalışacağım" dedi. Dedi demesine de CHP'de yeni bir tartışmanın fitilini de ateşledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafta sonu kazan kaynadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN