Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizme 10 ayda 3 milyar TL teşvik

Turizm sektörüne bu yılın ocak-ekim dönemini kapsayan 10 ayda 246 yeni proje için 3 milyar lirayı aşkın yatırım teşviği verildi. Aslan payı Antalya'nın

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Turizm sektörüne bu yılın 10 aylık döneminde yeni yatırımlar için 3,1 milyar lira yatırım teşviği verildi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge birimi tarafından derlenen verilere göre, sektörde bu yılın ocakekim döneminde 246 proje, 53 binden fazla yeni yatak için yatırım teşviği aldı. 3,1 milyar lira teşvik verilen projelerde 13 bin dolayında kişiye iş imkanı sağlanması planlanıyor.

ASLAN PAYI Antalya'NIN

Teşviklerde, 58 ilde devam eden veya projelendirilen 246 yeni projede 3 ve 4 yıldızlı oteller yüzde 70 dolayındaki payı ile öne çıkıyor. 5 yıldızlı oteller de teşviklerin yüzde 14'ünü oluşturuyor. Onu yüzde 12 ile butik ve özel belgeli tesisler izliyor. Yatırım teşviklerinde ilk sıraları Antalya ve İstanbul aldı. Yapılacak yeni yatakların yüzde 27'si Antalya, yüzde 21'i de İstanbul'da bulunuyor. Öte yandan bu yatırımlara sağlanacak iş imkanlarının yüzde 28'i Antalya, yüzde 21'i İstanbul'da olacak.

71 YURT VE EĞİTİM MERKEZİ
Direkt turizm yatırımı olmayan ancak bu kapsamdaki teşviklerden yararlanan öğrenci yurdu yatırımlarındaki hızlı büyüme de devam ediyor. 10 aylık dönemde 71 yurt ve eğitim merkezi yatırımı için 500 milyon liraya yakın teşvik alınırken, bu işletmelerde 25 bin dolayında yatak üretilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizme 10 ayda 3 milyar TL teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN