Akıllı sistem çıldırttı

Antalya'da akıllı sinyalizasyon sistemi uygulanan Narenciye ve eski Mezbaha kavşaklarında dakikalarca yeşil ışığı beklemek zorunda kalan sürücüler adeta birer barut fıçısı gibi oldu

Giriş Tarihi: 4.12.2013
Antalya'da çalışmayan akıllı sinyalizasyon sistemi trafikteki sürücüleri çıldırma noktasına getirdi. Sürücülerin en çok şikayet ettikleri noktalar ise Narenciye ve Sampi kavşakları oldu. Bu kavşaklarda dakikalarca beklemek zorunda kalan araç sürücüleri tam bir barut fıçısına döndü. Narenciye Caddesi'ne yapılan drenaj çalışması nedeniyle 2 hafta boyunca Narenciye ile Sampi kavşaklarının akıllı sinyalizasyonu normale çevrilince, trafik yoğunluğu Antalyalıları perişan etti. Drenaj çalışması için kavşak kollarının yoğunluğunu ölçen kameraların kapatılmasını gerektirmesiyle, akıllı sistem devreden çıkartıldı. Yeraltı çalışmasının ilk günlerinde oluşan kuyruk, Eski Otogar Kavşağı'ndan Dedeman Otel'e kadar uzadı. Santim santim ilerleyen araç kullanıcıları, sürekli kornaya basarak tepkilerini ifade ederken gürültü kirliliği de ortaya çıktı.

BU SABAH DEVREDE OLACAK

Drenaj çalışmasının bittiğini ve en geç bu sabah bu 2 kavşaktaki akıllı sinyalizasyon sistemine geri dönüleceğini duyuran Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Emin Pehlivan, trafik yoğunluğunun 2 hafta öncesine döneceğini söyledi. Kendisinin de sürekli Mevlana Kavşağı'nı kullandığını ve buradaki en yoğun saatlerde bile en fazla 2 ışık beklediğini söyleyen Pehlivan, "Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının raporuna göre, bir kavşaktan 3 ışıkta geçemiyorsanız ve 4'üncü ışığa takılıyorsanız, o kavşakta problem var demektir. Sıra dışı günler dışında Antalya'da bu kadar bekleyen yok" diye konuştu.

6 KAVŞAK AKILLI

Sağlık İl Müdürlüğü, Mevlana, Narenciye, Sampi, Şehitlik ve Laura kavşaklarındaki akıllı sistemin trafiği rahatlatmada olumlu katkı sağladığını belirten Pehlivan, "Akıllı sisteme geçtiğimiz kavşaklarda çok olumlu sonuçlar aldık. Sağlık İl Müdürlüğü'ndeki iyileşme yüzde 50'den fazla. Eskiden bu kavşak ile Antalyaspor Kavşağı arasında kuyruk olurdu. Artık çok nadiren, bazen hafta sonlarında bu kavşakta yığılmalar olabiliyor" diye konuştu.

KAVŞAK MALİYETİ 40 BİN TL

Pehlivan, akıllı sistemin, kavşaklardaki araç yoğunluğunu ölçerek yeşil ışık süresini ayarladığını belirterek, "ODTÜ bünyesindeki bir firmanın yaptığı AR-GE projesi olan sistemin bir kavşağa kurulma maliyeti 40 bin TL. 6 kavşağın maliyeti 240-250 bin TL. Bu patentli sistemi, Konya gibi diğer illerde de kullanılmaya başladı" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı sistem çıldırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN