Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beydağları para basıyor

Antalya'da ünlü Feslikan Yaylası ile de bilinen Beydağları, her yıl 5 bin dağcı turistin geldiği yeni turizm pazarı haline geldi

Giriş Tarihi: 4.12.2013
Deniz-kum ve güneşiyle anılan Antalya'nın turizmi, dağlarına yapılan küçük yatırımlarla kış mevsiminde de getiri sağlıyor. Yılda bir kez yaylasında güreş şenlikleri yapılmasıyla bilinen Feslikan Yaylası'nın da üzerinde bulunduğu Beydağları, 7 tane bungalov ve çadır kurularak yapılan basit dağcı kampı yatırımıyla yılda 5 bin yabancı turistin ziyaret noktası haline geldi. Yüzbinlerce Antalyalının fark etmediği dağ üzerindeki tırmanış rotaları, Almanya başta olmak üzere birçok yabancı dergi, gazete ve internet sitelerinde tanıtıldı.

ÇOK ALTERNATİFLİ
En kolaydan en zora, düzden girintili çıkıntılıya, mağara içinden dik yamaçlara kadar birçok alternatifi olan tırmanış rotalarının bulunduğu bölgenin konumu, kayaların yapısı, kent merkezine yakınlığı, havasının ve doğasının güzelliği gibi özellikleri sayesinde, dağcıların otorite dergileri tarafından dünyanın ilk 5 tırmanma yerlerinden birisi olarak gösteriliyor. 12 yıl önce dağcı Özgür Kayıkçı, ardından da Alman dağcıların keşfedip yatırım yaptığı bölgede, 800'den fazla bolt (kaya çivisi) çakıldı.

HER ÜLKEDEN GELEN VAR
Dağcıların sezonunun eylül ile haziran arasında olması, Antalya'nın kış turizmini de hareketlendiriyor. Çoğunluğu Almanya'dan olmak üzere Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Brezilya, Yeni Zelanda, Avustralya gibi çok uzak ülkelerden bile buraya tırmanmak için gelenler var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beydağları para basıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN