Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hissederek öğrendiler

Demre'de bir grup öğrenci, engelli arkadaşlarının yaşadıklarını anlayabilmek için onlar gibi davranıp farkındalık yaratmaya çalıştı

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Antalya'nın Demre ilçesinde bir grup öğrenci, Dünya Engelliler Günü nedeniyle gözlerini bağlayıp, koltuk değnekleri ile derse girdi. Engelli arkadaşlarının duygularını paylaşmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini ifade eden Demre Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin son sınıf öğrencilerinden Selime Kıyak, Muhammet Samur, Esra Özen, Tevfik Küçükkara, Elfize Akça, Serap Özdemir, Onur Karatop ve Fatih Dinç evlerinden getirdikleri bezlerle gözlerini kapattı, kol ve bacaklarının bir tanesini kullanmadan hayatlarını sürdürmeye çalıştı. Engellilerin karşılaştıkları zorlukların neler olabileceğini anlamak için bu etkinliği yaptıklarını ifade eden öğrencilerden Esra Özen, "Gerçekten hayatları çok zormuş" dedi.

HAYATLARI ÇOK ZORMUŞ

Okul bahçesine çıktıktan sonra duygularını aktarmakta güçlük çeken öğrencilerden Selime Kıyak gözlerinin kapalı olduğu anlarda kalbinin sesinden diğer seslere kadar bir çok sesi hissettiğini belirterek, kaldırımlardaki işaretli yolları işgal edenlere yönelik cezaların caydırıcı olması gerektiğini vurguladı.

DESTEK OLMALIYIZ
Öğretmen Süleyman Coşkun ise, "Dünya Engelliler Günü nedeniyle engellilerin duygularını öğrencilerimle birlikte yaşamaya çalıştık. Ümit ederim ki onların duygularını yaşamışızdır. Bir gün bizim de bir engelli olabileceğimizi düşünüyorum. Bunun için engellilere sevgiyle, şefkatle, emekle destek olmayı davranış haline getirmeliyiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hissederek öğrendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN