Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizim sanatçılar 'ehliyetli' sanat yapılsın istiyor

Giriş Tarihi: 10.12.2013

Antalyalı sanatçılar, yetersiz kişi ve grupların ticari amaçla sanat adı altında niteliksiz gösteri sunmasının sanata darbe olduğunu savundu

Yetkin olmayan kişilerin ticari kaygıyla yaptıkları niteliksiz gösterileri 'sanat' adıyla pazarlamasına tepki gösteren Antalya'nın sanat otoriterleri, bu kişilerin yeterliliğini ölçebilecek bir kurul oluşturulması konusunda ağız birliği yaptı. Olta ile balık tutmak için ehliyet şartı hazırlığı yapılırken, aynı vatandaşın birkaç aylık kursta öğrendikleriyle açtığı sergide 'ressam' diye kartvizit dağıtmasının serbest olması tepki çekiyor. Sanattaki bu başıboşluk, özellikle okullarda ucuz gösteri karşılığında vergisiz para kazanmak isteyenlerin sabit yeri olmayan tiyatro gruplarının kurulmasına yol açtı. Kırsal kesimlere de giden 'korsan' tiyatrocular, kötü performansları yüzünden seyirci potansiyelini de etkiliyor. Birçok kurum çatısı altında kurulan koroları yönetenlerin kendilerini 'şef' olarak tanıtmasının önünde de bir engel yok. Tüm bunlar ve buna benzer sorunların artık ortadan kalkması gerektiğini savunan sanat otoriterleri, yetkin kişilerden oluşan bir kurul gerektiğini söyledi.

ELEME KURULU GEREKLİ
Özellikle sahne sanatlarını yapmak isteyenlerin yetkin bir kurulca denetime tabi olması gerektiğini ifade eden Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Kenan Korbek, aynı zamanda Mersin operası sahnesi olan Mersin Kültür Merkezi'ndeki kurulu örnek gösterdi. Bu merkezde gösteri yapmak isteyenlerin dilekçelerinin 3 kişilik komisyonca değerlendirildiğini anlatan Korbek, "Bu kurul, 1992 yılında bu yana ayda bir kez toplanarak gösteri yapacak grupların niteliğinin yeterli olup olmadığını değerlendirmek için toplanıyor. Antalya'da da buna benzer bir kurul, Kültür ve Turizm Müdürlüğü çatısı altında sanatı sadece ticari gözle bakanları eleyecek bir kurul gerekiyor"diye görüş bildirdi.

SAPLA SAMAN KARIŞMIŞ
Prova aşamasında afiş bastırıp bilet satan grupların kötü performanslarının iyi olanı baltaladığını belirten ABT Müdürü Müfit Kayacan ise, "Her ilde kontrol bir kurumda olmalı. Ehliyetsizlik olmamalı. Başıboşluktan sap ile saman birbirine karışıyor" dedi.

MÜZİK DİYE GÜRÜLTÜ
İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Müdürü ve ABT Müzik Direktörü İhsan Kılavuz ise şefliğin bir meslek olduğunu vurguladı. Kılavuz, "Benim için kalitesiz müzik yoktur, gürültü vardır. Ya müzik vardır, ya da müzik olmayan şeyler vardır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim sanatçılar 'ehliyetli' sanat yapılsın istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN