Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Silindir kimin üzerinden geçti

Giriş Tarihi: 11.12.2013
"Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2009 yılından beri bu kente bir hayrı dokunmadı" dedik, bira festivali, eğlence ve yandaş söyleşiler ile Antalyalıları oyaladılar diye defalarca yazdık, neredeyse biz yazmaktan bıktık, ama Mustafa Akaydın ve şürekası bu etkinlikleri tekrarlamaktan bıkmadı.
***
Geçtiğimiz hafta sonu da böyle geçti. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Antalya Kültür Merkezi'nde "Olmasaydı Neler Olurdu?" adlı konferansa konuşmacı olarak Hulki Cevizoğlu katıldı. Adet olduğu gibi CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da iki kelam etti.
Akaydın'ın konuşmasının üzerinde durmaya da gerek yok, Cevizoğlu neler söylemiş ona bakalım… Cevizoğlu, konferansta, 30 Mart yerel seçimlerinin çok kritik olduğuna değindi ve 2014'te yapılacak üç seçim içinde yerel seçimlerin Türkiye'nin gidişatı için en kritik birinci seçim olduğunu vurguladı. "Eğer bu seçimde AKP büyük bir tokat yerse İstanbul ve Ankara'yı CHP'ye kaptırırsa iktidarı da kaptırdı demektir.
İstanbul ve Ankara'yı kaptıran iktidarı kaptırır" diye konuştu.
Ve Özal'ın 1989'daki yerel seçimlerden sonra "Üzerimizden silindir geçti" sözünü anımsattı. AK Parti'nin üzerinden de bir silindirin geçmesinin söz konusu olduğunu söyledi.
Şimdi, Cevizoğlu sap ile samanı karıştırmış.
Bir kere, 1989 yılının konjonktürü ile 2013 Türkiye'sini karşılaştırmak mümkün değildir.
O dönemde, Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin (SHP) yüzde 28,7 oy oranıyla birinci olduğu yerel seçimlerin sonucunu bugüne atfetmek büyük bir yanılgıdır.
Günümüzde, son 10 yılda oy oranı yüzde 50'yi geçen bir iktidar iş başındadır.
Cevizoğlu'nun bu sözleri; olsa olsa, Türkiye'nin Ak Parti iktidarı ile geldiği noktayı kabullenememenin ezikliğini, 24 yıl öncesini hatırlatarak tekrarının gerçekleşmesi arzusu olarak değerlendirilmelidir.
Cevizoğlu'nun, rahmetli Özal'ın "Üzerimizden silindir geçti" ifadesini referans olarak gösterip, önümüzdeki yerel seçimlerde Ak Parti'nin İstanbul ve Ankara'yı kaybetmesi sonucunda, Ak Parti'nin de üzerinden silindir geçmesinin söz konusunu olacağına dikkat çekmesi için de söylenecek tek şey var; "O silindir 10 yıldan beri CHP'nin üzerinden geçiyor"….
Cevizoğlu'nun CHP'nin İstanbul ve Ankara Belediye Başkanlıklarını kazanması beklentisi için de Montaigne'nin bir sözünü hatırlatmakta yarar var; "Aslında insanlar seni hayal kırıklığına uğratmıyor, sadece sen yanlış insanlar üzerinden hayal kuruyorsun…"
Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Bknz:
Çifte Mustafalar… Akaydın ve Sarıgül ve diğerleri… Değerli Antalyalılar; yaklaşık 57 aydır neredeyse her hafta sonu bu tür söyleşiler ile "Lay lom belediyeciliği" ile geçti. Antalya'ya gelen yandaşlar, Cevizoğlu gibi; bu kentin sorunlarına, beklentilerine yönelik düşünceler yerine, sürekli Ak Parti ile uğraşmayı marifet bildiler.
Akaydın'a gaz verdiler, Antalya'ya hiçbir katkıları olmadı. Bizler de bunları yansıttığımızda onlar da bize 'Yandaş' yakıştırmasında bulundular.
Olsun desinler, bizim gocunacak bir şeyimiz yok.
Bu yolda, bu ülkenin Başbakan'ı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoldaşı, yandaşı olmak bize şeref verir onur verir.
Sahi sizin, bugün şeref ve onur duyacağınız bir yoldaş ve yandaş lideriniz var mı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Silindir kimin üzerinden geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN