Kongre turizmi atağı

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Antalya'nın, turizm çeşitliliğine kongre turizmi eklenerek büyük bir kongre merkezi yapılması planlanıyor. Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı merkez için Expo alanına yakın arazi arayışında olduklarını açıkladı

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi Antalya'da, büyük bir kongre merkezi yapılması planlanıyor. Bu sayede Antalya'da turizmin yılın 12 ayına yayılması hedeflenirken, kongre turizmini hedefleyen 3 şehrin birbiriyle rekabet etmesi de sağlanacak. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya'nın turizm potansiyelini ve turizm sezonun süresini arttırmak için şehri kongre turizminde de öne çıkaracak bir çalışma başlattıklarını belirtti. Antalya'da küçük çaplı ve yurt içine hitap eden kongrelerin yapıldığını ancak şehri uluslararası kongrelere açabilmek için daha büyük kongre salonlarına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Arıcı, "Antalya, İstanbul ile de rekabet edecek konumda. Bunun için daha büyük bir kongre merkezini hayata geçirmek amacıyla Expo alanına yakın arazi arayışındayız" dedi.

SPOR KOMPLEKSİ

Antalya'ya kışın spor turizmi kapsamında kamp yapmak için bin 200'e yakın futbol takımının geldiğine de işaret eden Arıcı, Belek'te özel bir teşebbüsle Türkiye'nin en büyük spor kompleksinin inşaatına devam edildiğini ve inşaatın 2014 yılında tamamlanmasıyla Antalya'nın tüm olimpik branşlarda kamp yapılabilecek bir merkez kazanacağını anlattı. Arıcı, Boğazkent'te geniş bir alan bulunabilirse özel sektör ve Alman yatırımcıların işbirliğiyle ikinci spor kompleksinin yapılmasının planlandığını da söyledi.

ALANYA'YA GOLF

Alanya'da ise geçen yıl tespit edilen 5 golf alanının altyapı çalışmalarının bitmek üzere olduğunu bildiren Arıcı, yakın zamanda onların da ihalesinin yapılmasının ardından Alanya'nın golf sahalarına kavuşacağını dile getirdi. Deniz turizminin yanı sıra spor, golf ve şimdi de kongre turizmiyle Antalya'nın adını duyuracaklarını ifade eden Arıcı, "Önemli olan turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması. Bu çalışmalar da bu amaçla ses getirecek" diyerek, Antalya'nın hem yatak kapasitesi hem de hizmet kalitesi bakımından uygun olduğunu da kaydetti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Antalya'yı Konya ve Afyon'a bağlayan hızlı tren projeleriyle oraya gelecek turistlerin çokça artacağını söyleyen Arıcı, "Çünkü gelen 11-12 milyon kişiyi Antalya sınırlarına hapsetmiş oluyoruz ancak yakın illere gidebiliyorlar ama bu altyapı çalışmaları ve hızlı tren bu turistleri iç bölgelere de günlük taşımış olacağız. Böylece turizm hedeflerimizi de yakalayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

KONGRE KATALOĞU HAZIR
Antalya Kongre Bürosu bu yıl da Toplantı ve Özel İlgi Grupları Rehberi 2014 kataloğu ve DVD basımını gerçekleştirdi. Antalya'nın sahip olduğu kongre ve toplantı kapasitesini tek bir katalog ve DVD'de yayınlayan Kongre Bürosu, toplantı ve kongre düzenleyicilerine önemli bir kaynak sunuyor. Katalogun dağıtımı ilk olarak 19-21 Kasım tarihlerinde gerçekleşen EIBTM Barselona Fuarı'nda Antalya Kongre Bürosu tarafından yapıldı övgü aldı. Antalya Kongre Bürosu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nizamettin Şen, sektör için çok önemli bir bilgi kaynağını kısıtlı bütçelerle tamamladıklarını, sürdürülebilir turizmin önemli ayağı olan kongre turizminin gelişimi ve tanıtımında elbirliği ile çalışılması gerekliliğini vurguladı. Şen, Antalya'nın ICCA -Dünya Kongre Organizatörleri Birliği 2014 Genel Kurulu'nu gerçekleştirdikten sonra kongre turizminde farklı bir konuma taşınacağının altını çizdi.

KATALOG WEB ADRESİNDE
ACB Genel Müdür'ü Sinan İnan, 2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da yoğun bir fuar döneminin kendilerini beklediğini, yurtdışı fuarlarında Antalya'nın MICE destinasyonu olarak yeterli donanıma sahip olduğunu, MPG Katalog ve DVD'si ile görsel olarak tanıtılabildiğini bu bağlamda ziyaretçilerden beğeni aldıklarını, dolayısıyla katalogun her yıl daha da geniş kapsamlı hazırlandığını belirtti. Meeting Planner Guide 2014 kataloğu www. antalyaconvention.com adresinde de yayınlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongre turizmi atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN