AB'den tescilli ilçe Kumluca

SABAH Akdeniz ekibini ilçesinde konuk eden Kumluca Belediye Başkanı Çetinkaya, Avrupa'nın en prestijli ödülü Sokrates'i getiren yatırımlarını anlattı

Giriş Tarihi: 12.12.2013
ISO belgeleriyle hizmet kalitesini belgeleyen Kumluca Belediyesi, sessiz sedasız Avrupa'nın en iyi belediyesi seçildi. Dünyadaki 16 ülkenin etkili kamu organizasyonları tarafından desteklenen Avrupa İş Konseyi ile EBA Sokrates Uzman Konseyi, dinamik belediyeciliği nedeniyle Türkiye'de ilk kez Sokrates (En iyi belediye ve en iyi belediye başkanı) ödülünü Kumluca'ya layık gördü. Türkiye'den bu ödülü şu ana kadar 4 büyükşehir belediyesi kazanmıştı. İsviçre'nin Montrö kentinde ödülünü alan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, bu ödülle ilçesini uluslararası platforma taşımış oldu.

ISO 10002'Yİ İLK KEZ ALDILAR

Vizyon belediyecilik anlayışı içindeki Kumluca Belediyesi'nin, 2007'de ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi alan Türkiye'nin 32'inci belediyesi olduğunu hatırlatan Başkan Çetinkaya "Ardından 2010'da da ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi alan Türkiye'nin ilk kamu kurumu olduk. Müşteri memnuniyetini esas alan dev firmaların aldığı bu belgeyle, belediye hemşeri memnuniyetini korudu. Ardından Kumlucalıların isteği doğrultusunda yapılan tarım, eğitim, sağlık ve sosyal alan yatırımlarıyla, Avrupa'nın en iyi belediyesi seçildik" dedi.

KİM ADAY GÖSTERDİ BİLİNMİYOR

Sokrates ödülüne kendilerini kimin ne zaman aday gösterdiğini hala bilmediklerini anlatan Başkan Çetinkaya, "Biz çalışmalarımızı kimsenin fark etmediğini zannederken, birilerinin bizi gözetlediğini anladık. Bu ödüle aday gösterildiğimizi bize söylediklerinde, bu neyin nesidir diye baktık ki çok prestijli bir ödülmüş. Türkiye'de ilk kez bir ilçe almış. Dışarıdan iyi gözlemlendiğimizi ve hak ettiğimiz övgüyü bize verdiklerini düşünüyorum" diye konuştu.

Antalya'YI GEÇECEĞİZ

Yılda 10 bin TIR'ın yurt dışına yaş meyve- sebze taşıdığı ilçe, Akdeniz'in en zengin ilçesi. Türkiye'de milli gelirden faydalananlar arasında uçurumlar varken, ilçede refah tabana yayılmış durumda. Hedeflerinin yaşam standartı, Antalya kent merkezinden daha yüksek bir ilçe yaratmak olduğunu vurgulayan Çetinkaya, "Bu standartlar düşsün istemiyoruz. İlçemizde her yerde inşaat var. İnşaat, kalkınmanın en iyi göstergesidir" dedi.

ÖNCE TARIMI GELİŞTİRDİLER
Belediyenin vizyon hizmetlerinin başında, tarım geliyor. Belediyelerin direkt tarımsal üretimle ilgilenme şansı yok, ama pazarlama konusunda büyük rol oynayabiliyor. Kumluca Belediyesi de 2005'te hal yapımı ile değişimi başlatmış. Geçen yıl hal bölgesini çelik konstrüksiyonlarla kapatarak, ürün kalitesinin korunmasını sağlamışlar. Özel sektörün modern paketleme tesisi kurmasını sağlayarak da ihracatın artmasını sağlamışlar.

ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den tescilli ilçe Kumluca
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN