35 bin kış işsizi

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Evrenseki Belediyesi ve Manavgat Turizm Altyapı Birliği (MATAB) Başkanı Recep Barut, Türkiye'de kışın en fazla işsizlik sorununun yaşadığı yerin Manavgat olduğunu söyledi

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belediyesi ve Manavgat Turizm Altyapı Birliği (MATAB) Başkanı Recep Barut, Türkiye'de kışın en fazla işsizlik sorununun yaşadığı yerin Manavgat olduğunu söyledi. Barut, Manavgat'ın en önemli sorununun sezon bitimine bağlı turizm sektörü çalışanı işsizliği olduğunu kaydetti.

5 AYA YAKIN İŞSİZ KALIYORLAR
190 bin yatak kapasiteli Manavgat'ta turizmin 6-7 ayla sınırlı olması nedeniyle 20 Kasım'dan itibaren konaklama tesislerinin önemli ölçüde kapandığını belirten Başkan Barut, buna bağlı olarak yeni turizm sezonuna kadar 5 aya yakın 35 bin sektör çalışanının işsiz kaldığını kaydetti.

KIŞIN PRİM OLMASIN

Manavgat'ta kış turizminin canlandırılmasının aciliyet arz ettiğinin ifade eden Barut, Türkiye'nin turizmde en büyük yatak kapasitesine sahip olan destinasyon bölgesinin 'doğalgazla' tanışmanın zorunlu olduğunu vurguladı. Barut, "Bölgemiz çok güçlü turizm potansiyeline sahip. Lakin bölge destinasyonunda turizm 6-7 ayla sınırlı. Kışın en fazla turizm sektörü çalışanları mağdur oluyor. Aktif turizm sezonu sona erince 4-5 ay işsiz kalıyorlar. Buda turizm sektörü çalışanları için çok zor bir durum. Otelcilerimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi sektör çalışanlarının sigorta primlerinin yatırılmasına yönelik talepleri olmuştu. Devletimiz işçilerin sigorta primlerini almazsa konaklama tesislerimiz yılın 12 açık kalır. Bu sayede de sorun çözülmüş olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
35 bin kış işsizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN