Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanalizasyon ile 'tarla' sulanıyor

Isparta Vali Yardımcısı ve MÇK Başkanı Tahir Demir, sebze yetiştiriciliğinde kanalizasyon suyu kullanıldığı ihbarı geldiğini ve bunun önüne geçilmesi için ekip kurduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Isparta bazı üreticilerin sebze ve meyve bahçelerini sulamada kanalizasyon suyu kullandığı ortaya çıktı. Vali Yardımcısı Tahir Demir başkanlığında toplanan Isparta Mahalli Çevre Kurulu, hava kirliliğinin önlenmesi için bir dizi kararlar alırken vahim bir konuyu da masaya yatırdı.

DENETİM YAPILACAK

Kurul toplantısında, kanalizasyon suyuyla tarımsal sulama konusu da masaya yatırıldı. Isparta'da bazı bilinçsiz kimselerin kanalizasyon sularıyla sebze suladığı duyumunu aldıklarını belirten Vali Yardımcısı Demir, "Bitkilerin boy vermesi sürecinde denetimler yapılacak. Bunun için de Isparta Belediyesi'nden ve gerektiğinde Sav Belediyesi'nden bir personel Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden bir veya iki kişi o komisyona dahil olacak. Kanalizasyon suyuyla sulama yapan sebze bahçeleri tahliye edilecek. Ayrıca bu işi yapanlara Çevre Kanunu'na göre ceza kesilecek" dedi. Isparta'da evlerin yağmur sularının kanalizasyon hatlarına verildiğinin altını da çizen Vali Yardımcısı Demir, "Bu şehirde duyarsız insanlar şehir kanalizasyon şebekesine binanın yağmur suyunu veriyor. Çatıdan gelen suyu sisteme veriyor. Böyle olunca sistem tıkanıyor. Bu durumda evsel atıklar şehri kirletiyor. Bu görevlendireceğimiz iki ekip her binaya denetim için gittiklerinde buna da bakacaklar. Yağmur su hattını kanalizasyona veren site yönetimlerine, konut sahiplerine cezai işlem uygulanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanalizasyon ile 'tarla' sulanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN