Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oltaya takılanlar

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Bugün Pandora'nın Kutusu'nda birbirinden ilginç konular yer alıyor. Özellikle CHP kanadındaki gelişmeler siyasi kulislerin malzemesi olmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın eksenli kulislerin oltasına zaman zaman MHP'liler de takılıyor.

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ

CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök, bu sıralar Antalya'yı bırakmış Ankara'da mesai harcıyormuş. Kulislerde, gazetelerde uzunca bir zamandır Devrim Kök'ün Mustafa Akaydın'ın yerine Büyükşehir adayı olmak istediği konuşuluyor, yazılıyor. Kendisi de bugüne kadar hakkında bu yolda yazılıp söylenenleri yalanlamış değil. Buradan, kulislerde adaylık istediği yolunda söylenenlerin doğru olduğunu çıkarmak mümkün. Bu durumda kendisi bu aralar Ankara'da ne için mesai harcıyor dersiniz? Artık kulislerde Devrim Kök hakkında yeni yorumlar yapılıyor. O da şöyle: "Devrim Kök, İl Başkanı seçilirken en önemli söylemlerinden biri seçimlerde adayların önseçimle belirlenmesini sağlamak üzerineydi. Önseçimi ortaya sürüp il başkanı seçilen Devrim Kök, şimdi adaylar Ankara'dan belirlenirken önseçim yapılmasını sağlamak yerine işi bitirip aday olmaya çalışıyor. Bu ne yaman çelişki."

KENDİ KENDİNE ADAY
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mustafa Akaydın, partisinde suskunluk sürerken hem adaylığını ilan etti hem de 30 Mart'ta yapılacak seçimin sonucunu açıkladı. Belediye meclis görüşmelerinde kendisinin 'gidici' olduğunu söyleyen Ak Parti Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek'e "Ben en az bir dönem daha Belediye Başkanıyım" diyen Akaydın, parti yöneticilerinin, "Adaylarımızı 4 Ocak'ta açıklayabiliriz" sözlerini göz ardı etmiş görünüyor. Bir başka deyişle Akaydın "Kendi kendine gelin güvey" oluyor.

HOCA UYACAK MI?

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Avrupa'daki en geniş kapsamlı yerel ve bölgesel yönetimler birliği olan Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi'nin (CEMR) 'Avrupa Yerel Yaşamında Kadın Erkek Eşitliği Şartı'na taraf oluyor. Büyükşehir Belediyesi'nin, şartın imzalanmasıyla yükümlülük altına girilen taahhütlerin uygulanmasını desteklemek amacıyla 'Eşitlik Eylem Planı' hazırlaması gerekiyor. Bunun için Büyükşehir Belediyesi iç yazışmalarında, açıklamalarında, reklam kampanyalarında 'adam gibi adam', 'adam etmek' gibi siyasi jargonun sıkça başvurduğu cinsiyetçi dili kullanmama kararı almış. İşte bu noktadan sonra buna Başkan Mustafa Akaydın'ın bu karara uyup uymayacağı çok merak ediliyor. Çünkü kendisi sıkça 'adam' kelimesini kullanan bir siyasetçi olduğundan hayli zorlanacağa benziyor.

KONYAALTI KARI
Antalya'da Alevilerin ekseriyetle oy verdiği CHP'de bir Alevi başkan adayı çıkarmak için yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Bunun için Alevi-Bektaşi Federasyonları ve muadil Alevi örgütlenmelerinin lobi faaliyetlerinin CHP genel merkezine kadar uzandığı konuşuluyor. Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek her ne kadar 'işim garanti' dese bile son dakika golü yiyebilir. Bu bakımdan Konyaaltı CHP adayının açıklanması siyasette yeni denklemleri doğurabilir. Ancak Alevi aday adayları arasında meclis üyesi olduğu günden bu güne çalışmalar yapan Ayhan Zor'un 'diploma vakası' nedeniyle işi iyice çıkmaza girdi. Ayhan Zor, Aleviler için önemli bir projeydi ama sanırım yaşananlardan sonra o proje artık devre dışı kalmış gibi görünüyor. Fakat Muratpaşa Belediyesi'nde Başkan Yardımcısı olan Deniz Fırat Budak'ın kuzeni ve Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Orhan Budak'ın aday gösterilerek yaşanan tartışmaya nokta konulması düşünülse de Böcek faktörü göz ardı edilmiyor.

MHP'DE DERİN SESSİZLİK
MHP Antalya teşkilatında derin bir sessizlik devam ediyor. Birkaç istifa ile fırtına kopan MHP'de sessizliğin kısa bir süre sonra fırtınaya dönüşeceği malum. Kumluca İlçe Başkanı'nın istifa açıklamasına dikkatlice bakalım. İl Başkanı Osman Çetin'in Aksu İlçe Teşkilatı'nı yalan söyleyerek istifa ettirmesine bir göz atın. Muratpaşa Belediye Başkan adayı Gürhan Mandacı'nın çekilme gerekçelerine kulak verin. Mandacı'nın gerek aile, gerekse teşkilat terbiyesi nedeniyle açıklama yapmadığı ama seçimden sonra fırtına koparacağını sağır sultan bile biliyor. Mandacı'nın MHP Muratpaşa Belediye Başkan adaylığından çekilmesinin ardından aday arayışlarına hız veren MHP'nin sigortacı Murat Gökhan Oral'a teklif götürmeye hazırlandığı da siyasi kulislerde iyiden iyiye konuşuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oltaya takılanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN