Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vergi kaçakları mercek altında

Giriş Tarihi: 14.12.2013

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde son 5 yıl içerisinde kredi çekerek konut alan vatandaşların tamamı tespit edildi. 271 kişiye tebligat gönderildi

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Malmüdürlüğü, vergi kaçaklarının peşine düştü. Gazipaşa'da son 5 yıl içerisinde kredi çekerek konut alan vatandaşların tamamı tespit edildi. Gazipaşa Malmüdürlüğü, konutun rayiç bedeli ile tapuda beyan edilen değer arasındaki farktan dolayı eksik alınan harcın belirlenmesi için 271 kişiye tebligat gönderdi.

SON 5 YIL İNCELENİYOR
İlçede son 5 yıl içerisinde çok sayıda vatandaşın bankadan kredi çekerek ev sahibi olmasına rağmen harç rakamlarında değişme olmaması ve belediyeden alınan emlak değeri ile bankalardan gelen eksperin evde yaptığı incelemede belirlenen rayiç değerlerin tutmadığı ortaya çıktı. Emlak bedeli ile rayiç değer arasındaki fark nedeniyle vatandaşlar eksik harç yatırdığı tespit edildi. Gazipaşa Malmüdürlüğü, tapuda beyan edilen emlak bedeli ile rayiç değer arasındaki farktan dolayı eksik alınan harcın belirlenmesi için çalışma başlattı.

VERGİ ZİYANI CEZASI

Malmüdürlüğü'nden gelen yazıyı gören vatandaşlar şoke oldu. Malmüdürü Ömer Faruk Harmancı, uygulama kapsamında son 5 yıl içerisinde konut alan 271 vatandaşa tebligat gönderildiğini belirtti. Müdür Harmancı, "Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Grup Müdürlüğü'nün yazısı gereğince, tapu harcı ile ilgili yapılacak incelemeye kaynak olması bakımından, söz konusu konut kredisinin hangi tarihte ve hangi bankadan çekildiği, hangi taşınmaz için çekildiği, yapılandırma yapılıp yapılmadığı, yapılmış ise ilgili bankalardan belgeler ve ilgili yılda herhangi bir taşınmaz satın alınıp alınmadığı konusunda vatandaşlardan bilgi istedik. Vatandaşlar bize tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde bu bilgileri bizzat veya kanuni temsilci tarafından bu bilgileri ibraz etmeleri gerekiyor" dedi.

BELGE İBRAZI ZORUNLU

Gazipaşa Malmüdürü Harmancı, "Usulsüzlük tespit edilirse, emlak bedeli ile rayiç değer arasındaki farkın binde 15'i oranında harç alınacak. Vatandaşlar tarafından bilgi ve belgeler bize ibraz edilmediği takdirde ise yine emlak bedeli ile rayiç değer arasındaki farkın yüzde 25'i oranında vergi ziyanı cezası kesilecek. Vatandaşların mağdur olmamaları için bu konuda duyarlı olmalarını, bilgi ve belgelerini zamanında getirmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Özcan TEKİN / GAZİPAŞA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi kaçakları mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN