Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan açılış maratonu

Giriş Tarihi: 15.12.2013

İki günlük program için Antalya'ya gelen Başbakan Erdoğan ilk gün Gazipaşa ve Manavgat'ta toplu açılış törenlerine katıldı. Başbakan Erdoğan Antalya'da toplam 1.2 milyar lira yatırım bedeli olan 160 eserin açılışını gerçekleştirdi

Bir dizi açılış için Antalya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılış maratonunu Gazipaşa Havalimanı'ndan başladı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Mevlüt Çavuşoğlu ve Menderes Türel, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç ve Sadık Badak, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse ve diğer yetkililer de katıldı. İlk durağı Gazipaşa Havalimanı'na uçakla gelen Başbakan Erdoğan burada Gazipaşa Havalimanı'nı hizmete açtı. Başbakan Erdoğan, iki gün boyunca Gazipaşa, Manavgat, Kepez, Korkuteli ve Finike ilçelerinde yapacağı toplu açılışlarla 1.2 milyar TL değerinde toplam 160 projeyi Antalya'ya kazandıracaklarını belirterek, "İki gün toplu açılış töreni yapacağız. Yarın Antalya merkez, ardından Korkuteli ve Finike'de açılışlarımızı sürdüreceğiz. İki gün içinde 1 milyar 201 milyon tutarında eser ve yatırım resmi olarak açılacak" dedi.

DÜNYADA BİLİNİR OLDU

Bu açılış maratonunda Gazipaşa Havalimanı'nı resmi olarak hizmete açtıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "1994 yılında atılan bir temel, İl Özel İdaremizle başlayan süreç ancak tamamlanamayan havalimanını 2006 yılında yeniden ele aldık. İhalelerini gerçekleştirdik. 2009 yılında uçakların ineceği seviyeye getirdik. Bu arada ben de buraya bir iniş yapalım, bir görelim diye havalimanına gelişim oldu. Tabi yeterli bulmadık. 500 bin yolcu kapasitesi, 2 kilometre pist uzunluğu ile Gazipaşa Havalimanı, iç ve dış uçuşların çok yoğun olduğu havalimanına dönüştü. Gazipaşa sayesinde Antalya'nın da yükünü bir yerde almış olduk. İlk açıldığına çok manidardır, 5 bin yolcu burayı kullanmıştı. Geçen yıl 80 bin yolcu kullandı. Bu yıl Kasım ayı itibarıyla 350 bin yolcu bu havalimanımızı kullandı. Yine geçen yıl Kasım sonunda 854 olan uçak trafiği ilk 11 ayda 2 bin 541'e çıktı. Yani Gazipaşa Havalimanı dünyada tanınan, bilinen, tercih edilen bir havalimanına dönüştü" şeklinde konuştu. Havalimanında 2014 yılında üç uçak kapasiteli apronu 6 uçak kapasitesine yükseltmek için çalışmalara başlayacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıllık 500 bin olan yolcu kapasitesini ise yıllık 1,5 milyona çıkaracağız. Ve bugün yine işletici firma ile de konuştuk. İki bin metre olan pist uzunluğunu da 2 bin 500 metreye çıkaracağız. Antalya turizmi de bundan çok daha fazla kazanç sağlayacak. Gazipaşa da bundan istifade edecek, Alanya'da istifade edecek."

TURİSTİN ÜÇTE BİRİ ANTALYA'YA

2002 yılında Türkiye'ye gelen turist sayısının 13 milyon olduğunu bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "10 yılda bu sayı üç kata yakın artarak 2012 yılı sonu itibarıyla 36 milyona ulaştı. 2013'ün ilk 9 ayında ise önceki yıla göre yüzde 10 artarak yükselişini sürdürüyor. 2002 yılında 8,5 milyar dolar olan turizm geliri, geçen yıl 29,3 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın evelallah ilerisine geçtik. İnşallah 12 aylık rakamlar açıklandığında, hem sayı hem gelir bakımından geçen yılın da üzerine çıkmış, yeni bir rekoru kırmış olacağız. Turizmde bu büyük canlanma en çok Antalya'yı etkiledi. Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya 2002'de 3 milyon turist çekerken, bugün bu sayı yılsonu itibarıyla 12 milyonu, hamdolsun geçecek. Yani Türkiye'nin çektiği turistin üçte biri Antalya'ya geliyor. Turizmdeki bu canlanma işte buradan havalimanından başlayarak ulaştırma, tarım, sanayi, ticaret hatta kültür sanat gibi birçok alanı doğrudan etkiliyor." Tarihi miras ve kültürel zenginliğin tek başına yetmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, "O ülke ya da o şehir her şeyden öte güvenli olacak. Eğer güven yokta turist o ülkeyi şehri seçmez. Ulaşım kolay olacak. Ülkede istikrar olacak. Duble yolu gelir gelmez biz yaptık. İşte şimdi Gazipaşa Alanya arasını duble olarak biz yaptık. Bunlar bu iktidarın turizmin altyapısı olarak attığı adımlardır. Bundan hep birlikte kazanıyoruz. Millet kazandıkça ülke zengin hale geliyor. O ülke güçlü oluyor. Saygınlığı artıyor o şehirlerin, ülkenin tanınmışlığı da böyle oluyor. İşte 11 yılda turizmi böyle büyüttük" dedi. Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ve protokol üyeleriyle açılış kurdelesini kesti.

BÜYÜKŞEHİR TEMİZLEYECEK
Büyükşehir yasasına muhalefet edenlerin büyükşehir belediyeciliğinin ne olduğunu bilmediğini söyleyen Erdoğan, "Karşı çıktılar. Büyükşehirlerle sadece imar bütünlüğü sağlamayacağız, bütün mülki sınıra hizmet götüreceğiz. Onun kontrolü altında olacak bir hizmet anlayışı geliyor. Köylere de gidecek hizmet. Bütün derelerin ıslahını onlar yapacaklar. Su ve kanalizasyon kurumu ile yapılacak. Belde belediyelerin bu tür şeylere gücü yeter mi, yetmez. Biz İstanbul'u da CHP'li belediyeden almıştık, çöpten susuzluktan geçilmiyordu. Ama bunları evelallah başardık. İstanbullu artık bizim hizmetimizin karşılığını, biz sizden memnunuz diyerek veriyor. Bunu Antalya'da da yapalım. Türkiye turizminin 3'te birini Antalya çekiyor, bunun çoğunluğunu da Manavgat" şeklindeki konuşması sık sık alkışlar ve tezahüratlarla kesildi.

MANAVGAT BAKANLIĞI DİYE ANILACAK
Erdoğan'dan önce sahneye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Başbakanın kendisinden Manavgat'a öncelik tanımasını istediğini söyledi. Manavgat'a yat ve golf turizmi başta olmak üzere birçok yatırım yapınca bakanlığının adını Manavgat bakanlığı olduğunun anlaşılacağını söyleyen Çelik, "Öyle yatı- rımlar yapacağız ki, bakanlığımızı Kültür Turizm ve Manavgat Bakanlığı sanacaksınız. Size bir sır vereceğim, bu aramızda kalsın, 2 şey istiyoruz. Büyükşehir ve Manavgat belediyesini istiyoruz. Bu belediyeleri bize verirseniz, Kültür ve Turizm Bakanlığının adının Kültür Turizm ve Manavgat Bakanlığı olacağına söz veriyorum" diye konuşması hem protokoldekileri hem de Manavgatlılardan büyük bir alkış aldı.

DERELERİN HALİ NE?

Başbakan Erdoğan, Gazipaşa'nın ardından Manavgat'a geçerek 68 milyon TL'lik yatırımların toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan ilçeye gelirken gördüğü derelerin pislik içinde olmasını eleştirdi. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte tören alanına gelen Başbakan Erdoğan, turistik ilçe içindeki derelerin çöp içinde olduğunu ifade ederek; "Derelere bakın derelere, böyle dere mi olur. Pislikten geçilmiyor" diye konuştu.

GAZİPAŞA-ALANYA YOLU
ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Gazipaya Havalimanı açılışında Antalya'nın turizm ve tarımda Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olduğunu kaydetti. Gazipaşa'ya erişimi sağlayacak önemli bir yolun da açılışını yaptıklarına değinen Yıldırım, "Bu yol, Alanya-Gazipaşa yoludur. Alanya-Gazipaşa yolu toplam 81 kilometre bölünmüş yol olarak yapılmıştır. Bir süre önce hizmete giren bir yoldur ve toplam bedeli 155 milyondur. Helal olsun Alanya'ya, Gazipaşa'ya" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan açılış maratonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN