Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya mutabakatı çıktı

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Panama'da 1992 yılında kurulan Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Platform (İPBES), Antalya Mutabakatı'nın sağlanmasıyla faaliyetlerine başlayacak. IPBES, ilk olarak ekosistemdeki tozlaşma ve topraksızlaşma sorunlarının çözümü için harekete geçecek. Geçen hafta başı Antalya'da başlayan IPBES Genel Kurulu sona erdi. Genel Kurul sonrası açıklama yapan IPBES Yönetim Kurulu Üyesi, Doğu Avrupa Başkanı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Araştırma Şube Müdür Vekili Adem Bilgin, faaliyetlerine başlayacak olan IPBES'in hükümetlere ve karar alma organlarına çok opsiyonlu politik tavsiyelerde bulunacağını belirtti. Bilgin, "İnşallah hükümetler bir şeyleri değiştirecek bundan sonrası için" dedi.

TOPLANTI GERGİN GEÇTİ

IPBES olarak, öncelikle tozlaşma ve arazi bozulması konuları üzerinde duracaklarının altını çizen Bilgin, biyolojik çeşitliliğin tüm kıymetlerinin araştırılacağını kaydetti. Bir hafta süren müzakerelerde zaman zaman tansiyonun yükseldiğini dile getiren Bilgin, "Antalya'da havanın açmasıyla mutabakat çıktı" diye konuştu.

KÜRESEL SEVİYEDE MÜCADELE
Katılan tüm ülke temsilcilerinin çıkan sonuçtan memnun olduğunu aktaran Bilgin, "Tabi çözülemeyen konular olabilir ancak en azından şu kesin, platform faaliyetlerine başlayacak. Tozlaşma, arazi bozulması ve işgalci türlerle ulusal, bölgesel ve küresel mücadele edilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya mutabakatı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN