Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bİtkİ müzesİne zİyaretçİ akını

Alanya'da 2 yıl önce açılan ve 117 bitki ile 29 böcek çeşidi bulunan Herbaryum Müzesi'ni, 10 bin yerli ve yabancı turist gezdi

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Antalya'nın Alanya ilçesindeki Herbaryum Müzesi'ni (kurutulmuş bitki müzesi) açıldığı günden bu yana 10 bin civarında yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi. Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nimet Hacıkura, Türkiye'de belediye bünyesinde kurulan ilk herbaryum müzesinin Alanya'da bulunduğunu söyledi.

117 BİTKİ TÜRÜ VAR

Herbaryum çalışmalarının 2010 yılında kelebek türlerinin incelemesi sonucu başladığını anlatan Hacıkura, bu kapsamda Alanya Kalesi civarında 322 bitki türü toplandığını ifade etti. Hacıkura, "Alanyalı olan Prof. Dr. Hayri Duman hocamızın desteği, bir yüksek lisans öğrencisinin Alanya Kalesi'ndeki bitki türlerini tez çalışması olarak seçmesiyle çalışmalara başlamıştık. Bir ziraat mühendisinin de yer aldığı çalışmada toplanan örnekler, üniversite laboratuvarında kurutuldu. Bunların 17'si müzede sergilenmeye başlandı ve 20'si endemik türdedir. En önemlileri ise Peygamber Çiçeği ve Çakşır Otu'dur" diye konuştu.

29 BÖCEK SERGİDE
Hacıkura, özellikle böcek bölümünün oldukça ilgi çektiğini söyledi. Müzede 29 böcek çeşidi bulunduğunu, bu türlerden birisi olan kelebeğin de 31 türünün yer aldığını anlatan Hacıkura, açıldığı günden bu yana müzeyi yerli ve yabancı 10 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

BİLGİLER VERİLİYOR
Hacıkura, müzede ziyaretçilere görsel veriler dışında interaktif olarak bitki ve hayvan türleri hakkında bilgi verdiklerini sözlerine ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bİtkİ müzesİne zİyaretçİ akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN