Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Yeni ekonominin melekleri

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Bu köşede kim bilir kaç kez yeni ekonomi, yeni zaman demişimdir hesabını bilmiyorum. Geçen hafta bu kavramlar o kadar çok kullanıldı, o kadar çok cümle içinde geçti ki haklı olarak bu haftaki yazımın bir kez daha konusu oldu.
Geçen haftaki yazımda bir dezavantaj olarak ortaya koyduğum risk sermayesinin soğuk yüzünden, Melek Yatırımcının sermayesine vurgunun şahaneliğine meftun olduğum bir haftanın ardından bu yazımı yazıyorum.
Sürmanşette Melek Yatırımcılık vardı.
Küçük olsun benim olsun.
Önce ortaktan kurtul. Parçala, böl, yönet kültüründen çok ortaklı sistemlere geçiş yeni ekonominin düsturu. Yeni girişimci ve dönüşümünü sağlarsa eski girişimci için yeni iş yapma ve başarılı olmanın yeni adımının adı Melek Yatırımcılık.
İş fikri olan sermayesi olmayan, sermayesi olup yeni iş fikirlerinin yeni ekonomide nasıl ivmeleneceğini öngören yatırımcının buluşmasının yolu Melek Yatırımcılık. Kendi kuralları olan, bir fikrim geldi heyecanının ötesine geçmiş gerçek yeni ekonomi girişimcisinin ortaya çıkması ile başarılabilecek bir kalkınma anahtarı. Yani fikrin hayata geçmesi ile Melek Yatırımcıyı cezbedecek iş modelleri yeni ekonominin silahı. En fazla beslendiği iklim belirsizlik ortamları. Girişim fikri hangi problem odaklı ve hangi büyük problemi çözüyorsa yatırımcının o kadar dikkatini çekiyor. Dengeleri kim daha iyi bozuyorsa o kazanıyor. Bu demek oluyor ki farklı olmak, mevcutta var olan işleri farklılaştırarak ölçeklendirmek. Dahası da ve en kritik değerlendirme koşulu: ne kadar azimliler! Sorusuna net yanıt olmak. Sonra girişimci kadar yatırımcının da girişimciye kendisini Kabul ettirmek için çaba sarfetmek zorunda kaldığı süreçler.
Yeni ekonomi girişimcisinin doğuştan girişimci olmasına gerek yok. Eski ekonomi geleneğinden gelen ve algısını girişimci doğulur sorusuna odaklamış olan düşünce sahiplerinin bu kalıpları yıkmasına da etki edecek uygulamalar ülkemizde başlamış.
Bu kavramın içi hızla doldurulmalı, yaşam bulacağı Üniversitelerin yeni ekonomiye uyumlu eğitim planlarını yaparak girişimci üniversitelere dönüşmeleri, sermaye sahiplerinin yeni ekonominin gereklerine uygun melek yatırımcılık platformları oluşturmaları Girişimcilik ve Yeni Ekonominin eko sistemini oluşturmak için olmazsa olmaz.
Yeter ki zaman kaybetmeden gündemimize alalım. ABD de de 50milyar dolar işlem hacmi olan bu sistemle tanış olmak, uygulayanları tanımak, ve bilgiye ulaşmanın kolaylığından yararlanarak kavramın içini doldurmak elimizde.
Bu haftayı da gelecek YENİ EKONOMİNİN MELEKLERİ ile güzel GELECEK diyerek bitiriyorum.
İyi haftalar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Yeni ekonominin melekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN