Kesme çiçekçilik Isparta'yı uçurur

Isparta, Örtü Altı Kesme Çiçek'te, 49,3 milyon dal üretimle Türkiye 4'üncüsü oldu. TZOB verilerine göre Isparta'ya teşvik ve düşük faizli kredi verilmesi halinde sektör büyüyecek

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Gül Çiçeği'nde dünyanın en etkin şehri olan Isparta, katma değeri yüksek 'Kesme Çiçekçilik' sektöründe de güçlü bir konuma yükseldi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) yayımladığı Kesme Çiçekçilik Raporu'na göre Isparta, bu endüstride önemli bir güç haline geldi.

49 MİLYON DAL

Kesme çiçekte 2012'de Isparta'da 49 milyon 300 bin dal karanfil üretildi. Bu rakamla Isparta'nın ülke içerisindeki payı yüzde 4,5 oldu. Isparta, üretim açısından Antalya, İzmir ve Yalova'nın ardından Türkiye 4'üncüsü sırada yer aldı.

TEŞVİK GEREKLİ

TZOB'nin, 'katma değeri yüksek endüstri ürünü' olarak tanımladığı Kesme Çiçekçilik için bir dizi destek paketi açılması gerektiği tezi de ortaya atıldı. TZOB'ye göre alınması gereken tedbirler, "Doku Kültürü Laboratuarı kurulmalı, Topraksız Tarım özendirilmeli, ziraatta ileri teknoloji için Araştırma- Geliştirme (AR- GE) Departmanları oluşturulmalı, yatırım için düşük faizli kredi ve farklı kaynaklardan teşvik verilmeli."

GIDADA GÖNÜLLÜ DENETİMİ
Gönüllü
gıda müfettişi olmak isteyenlerin 19 Aralık mesai bitimine kadar başvuruda bulunmaları gerektiği bildirildi.

19 ARALIK SON GÜN

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Birol Tuncel, Antalya İli Gıda Güvenliği Eylem Kurulu kararı gereği 'Gönüllü Gıda Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönergesi' kapsamında Manavgat sınırları içerisinde faaliyet gösteren gıda satış, toplu tüketim yerleri ile okul kantinleri ve özellikle okul çevresinde faaliyet gösteren gıda satış ve toplu tüketim yerlerinin çocukların sağlığı açısından risk oluşturmasından dolayı gönüllü gıda müfettişliği kursu açılacağını söyledi. Söz konusu gönüllü gıda müfettişliğine yönelik kursun 2 gün süreceğini belirten Tuncel, kursa katılmak isteyenlerin en son 19 Aralık tarihi mesai bitimine kadar Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmaları gerektiğini kaydeti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kesme çiçekçilik Isparta'yı uçurur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN