Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öldürülen vaşak eğitim materyali

Burdur'da silahla vurularak telef edilmiş halde bulunan vaşağın kemiklerinin MAKÜ Veteriner Fakültesi'nde eğitim materyali olarak kullanılacağı bildirildi

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Burdur'da silahla vurularak telef edilmiş halde bulunan vaşağın kemikleri, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesinde yapılan çalışmayla iskelet haline getirildi. MAKÜ Rektör Yardımcısı ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mümtaz Nazlı, 9 Kasım'da orman muhafaza memurları tarafından bulunan vaşağın, 12 Kasım'da kendilerine getirildiğini söyledi.

UYGULAMA SALONUNDA

Vaşağın kendilerine gelene kadar uzun bir süre geçtiğini, hayvanın iç organlarının kötü bir halde olduğunu anlatan Nazlı, "Biz de kemiklerini anatomi dersinde kullanmaya karar verdik. Anatomi hocalarımız vaşağın kemiklerini birleştirerek iskeletini ortaya çıkardı" dedi.

1 HAFTALIK ÇALIŞMA İLE HAZIRLANDI
Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Özgel ise vaşağın kemiklerinin kontrollü olarak kaynatılarak etinden ayrıldığını söyledi. Kemiklerin bir kısmının da özel sıvı içerisinde bekletilerek etten ayrıldığını anlatan Özgel, "Kemiklerin içerisindeki boşluklardan tel geçirildi. Ön ve arka bacak kemikleri silikon yardımıyla birleştirildi. Hayvan küçük olduğu için sıkıntı yaşamadık. Kemikleri eksiksiz şekilde tamamladık ve iskeleti oluşturduk. İskeleti yaklaşık 1 haftalık çalışmanın ardından tamamladık. Öğrencilerin farklı türlerin kemiklerini görmelerini sağlamak için uygulama salonumuza koyduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldürülen vaşak eğitim materyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN