2 bin yıllık su kabağı geleneği

Giriş Tarihi: 18.12.2013

Alanya'da öyküsü 2 bin yıl öncesine kadar uzanan su kabağı ile eşya yapımı bugün de devam ediyor. Ümit Çağlar, birbirinden ilginç aksesuvarlar yapıyor

Antalya'nın Alanya ilçesinde öyküsü 2 bin yıl öncesine kadar uzanan sukabağı ile eşya yapımı bugün de devam ediyor. Ümit Çağlar, 'Bir Başka Alanya Yok Su Kabağı Evi'nde ziyaretçilere su kabağı işlemeciliğini tanıtıyor. Yerli yabancı birçok ziyaretçinin akınına uğrayan evde su kabağından akla gelen her eşya yapılarak ziyaretçilere sunuluyor.

25 YIL ÖMRÜ VAR

Su kabağından yapılan bir eşyanın 25 yıl kullanılabildiğini dile getiren Çağlar, "Su kabağının dışındaki kabuk belli bir zaman sonra solarak sert kauçuk şeklinde bir görünüm alır. İyi bir su kabağı elde edebilmemiz için dalında sap kısmının en iyi şekilde kurumuş olması lazım. Dışının ise yeşilden beyaz renge dönüşmüş olması gerekir. Su kabağından aklınıza gelen her türlü eşyayı üretebilirsiniz" dedi.

SU KABAĞINDAN EV EŞYASI
Alanyalıların yüzlerce yıldır bir çok alanda su kabağını kullandığını hatırlatan Çağlar şunları söyledi: "Su kabağı çok özel bir bitkidir. Kabakgiller familyasından tek yıllık bir bitkidir. Sarılıcı bir bitki olduğu için, asma kabağı olarak da bilinir. Su kabağından bardak, kaşık, çatal, kepçe, tuzluk, yemek kasesi, yağdanlık, vazo, saksı, kırtasiye gereçleri gibi her türlü ürün su kabağından üretilebilir. Alanya'nın bu büyük potansiyelinin tanıtıma ihtiyacı var ama maalesef gerekli tanıtım yapılmıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin yıllık su kabağı geleneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN