Ortalık yangın yerine döndü

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Bugün Pandora'nın Kutusu'nda siyasetin ateşinin arttığını görürken CHP'de özellikle Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının çıkmaza girişini okuyacaksınız. Yine CHP'de Kepez Belediyesi Başkan adaylığına kesin gözüyle bakılan Erdal Öner'e verilen 'Sus Emri'ne tanıklık edecek, Muratpaşa'daki ilginç gelişmenin yanı sıra muhalefette yaşanan aşk skandalının esprili yönden ele alınışını göreceksiniz.

SENARİSTLER ÇOĞALDI

Yerel seçimler yaklaşırken, Ak Parti, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Menderes Türel'i ilen etmişken CHP kanadında senaristler üst üste senaryolar yazmaya devam ediyor. CHP Genel Merkez'in Antalya'da eski Genel Başkan Deniz Baykal ile kimin aday gösterileceği konusunda uzlaşamadığı konuşulurken hala Mustafa Akaydın'ın yeniden aday gösterileceği iddialarını ortaya atmak senaristlikten öte gitmiyor. Çünkü bir rivayete göre CHP Genel Başkanı Cumartesi günü Antalya'ya gelecek ve adaylarını açıklayacak. Ama gelin görün ki CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'na göre ise 21 Aralık günü Merkez Yönetim Kurulu, 22 Aralık günü ise Parti Meclisi (PM) toplantısı yapılacak. Bu toplantılarda Yerel Seçim Komisyonu'nun çalışmaları ele alınacak. Loğoğlu, "22 Aralık'taki PM toplantısı sonuçlanıncaya kadar duyacağınız her şey söylentiden ibaret" dedi. Bu gelişmeler gösteriyor ki Antalya için Baykal faktörü devam ediyor. Tıpkı Ankara'da yaşanan aday sıkıntısı Antalya'da da yaşanıyor. Sıkıntıyı aşmak için ise Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı'nın aday gösterilerek orta yol bulunacağı kulislere son sızan bilgi olarak yer alıyor.

ERDAL ÖNER'E SUS EMRİ

CHP Büyükşehir'de devşirme aday ile sıkıntıyı çözme formülü ararken, parti tabanının tüm itirazlarına rağmen Kepez'i garantileme adına Belediye eski Başkanı Erdal Öner'i aday göstermede iyiden iyiyi niyetli. CHP Kepez Teşkilatı'ndan bir arkadaşımız Pandora'nın Kutusu'na mesaj göndermiş. Demiş ki, "Genel Merkez'e bir süre önce gidip görüştük ve Öner'i desteklediğimizi deklere ettik. Siz bakmayın o protesto eden 25-30 kişiye. Tabanın tek derdi seçimi kazanmak." Hatta, "Öner'in adaylığı kabul gördü ve kendisine de SUS emri verildi" diye ekleme yapmış. CHP'de bu adaylık da gerçekleşirse Ankara'daki Mansur Yavaş sıkıntısının Antalya'da ikiye katlanacağına delalettir.

ÇELİK İNANDIRICI DEĞİL
MHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Çelik, erken başladığı seçim çalışmalarında Antalya'daki iki yerel televizyon arasında programdan programa mekik dokuyor. Çelik her çıktığı programda bol keseden vaatleri ortaya atıyor ve seçim öncesi inandırıcılığını kaybediyor. Bakın Çelik katıldığı bir televizyon programında Antalya'nın içinden çıkılmaz hal alan trafik sorunu için ne demiş: " Antalya'nın en büyük sorunu ulaşım. Biz belediye koltuğuna oturduğumuzda orta ve uzun vadeli çözümler getireceğiz. Ama kısa vadeli çözümler de yapacağız tabi ki. Koltuğa oturduğumuz ilk 10 gün içinde trafiği güzergahlarla oynayarak rahatlatacağız." Bir zamanlar CHP'li Bekir Kumbul da başkan seçilmeden önce "Kilitleri açacağız" demişti amma başkan olduktan sonra Antalya'da her yer kilitlenmişti. Buradan Çelik'e kısa bir hatırlatma yapalım istedik.

AŞK OLAYI ANLAŞILAMAMIŞ

Pazartesi günü, "Muhalefete bomba düştü" başlıklı yazımızda "Başı kasetlerle derde giren muhalefet partilerinden birinin Antalya'da üst düzey yöneticiliğini yapan iki kişinin yaşadığı yasak aşk siyaset dünyasına bomba gibi düştü" demiştik. Bazı okurlarımız partiyi anlayamamış ama bize şifahi olarak ilgililerinden çaktırmadan cevap geldi. Bize cevap getiren elçi ki elçiye zeval olmaz derler, "CD'leri devletlumuz inceledi ve gereğini tiz yapın talimatı verdi. Hatta payidar devletlumuz olayı seçim öncesi malzeme olmaması için kimseye mahal vermeyin talimatı da verdi" ifadelerini kullandı. Bakalım o aşk yuvasını kim nasıl dağıtacak.

ALKIŞLAR TABUR İÇİN
Ak Parti'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Yaşar Tabur, Menderes Türel'in adının deklere edilmesi ile bir açıklama yaptı. Tabur, "Antalya sevdamızın gereği olarak çıktığımız yolda aday adaylığım süresince, şahsıma gösterdikleri samimiyet ve değerli destekleri için tüm teşkilat mensubu arkadaşlarıma ve özellikle her şeyin en iyisine layık olan, sevgili Antalya halkına teşekkür ederim. Bundan sonraki süreçte il ve ilçe adaylarımıza başarılar dilerim. Antalyam için el ele, omuz omuza, bir ve diri olarak atılacak adımlarımız, söylenecek sözlerimiz hep olacaktır. Artık dün eski bir kavramdır. Bugün ve yarın için elimizden geleni yine yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. İşte bugüne kadar hiçbir siyasiden beklenmeyen bir tavır sergileyen Tabur'un bu tutumu tüm siyasi çevrelerde ayakta alkışlanması gereken bir hareket olarak yorumlandı.

MURATPAŞA'DA MELLİ

Herkes kulis yazar ve her kulisçinin mutlaka laf taşıyan bir kuşu olur. Bizim kuş da Muratpaşa Belediye Başkanlığı adaylığı için bir ileti getirdi. Pandora'nın Kutusu'nun muhabbet kuşuna göre Muratpaşa'da Süleyman Evcilmen "Kasırga" operasyonları göz önünde tutularak aday yapılmayacak ve yerine CHP eski İl Başkanı Ömer Melli aday gösterilecek. Bakalım bizim kuşun söyledikleri doğru çıkacak mı? Çıkmazsa vay haline, kanatları yolunacak bu böyle biline.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortalık yangın yerine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN