Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırtına, bahçesini vurdu

Giriş Tarihi: 19.12.2013 11:12

'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık beldesinde 60 bin TL değerinde 90 ton , fırtınadan dolayı zarar gördü.

'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık beldesinde yaşanan fırtına, bahçesinde büyük zarara neden oldu. Yaşanan fırtına nedeniyle Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı, aynı zamanda çiftçi Arslan Eyce'nin 35 dönümlük bahçesinde hasat edilmeyi beklenen 100 ton mandalinadan yaklaşık 90 tonu yere döküldü. Dökülen mandalinalar ise çürüyüp ağaç köklerine zarar vermemesi amacıyla işçiler tarafından toplanıyor. Üretici Eyce, zarar gören bahçesinde yaptığı açıklamada, yaşanan fırtına nedeniyle mandalina bahçesindeki ürünlerde büyük zarar meydana geldiğini kaydetti.

Toptan mandalinanın kilo fiyatının şu anda 30 kuruş olduğunu ifade eden Eyce, 'Bahçemden bu yıl 100 ton ürün bekliyordum. Ancak yaşanan fırtına nedeniyle ürünlerin neredeyse tamamına yakını yere dökülüp zarar gördüğü için satamadım. Şimdi dökülen mandalinaları işçilere toplatıyoruz. Toplanan bu ürünlerin kalitesi düştüğü için alıcısı olmadığı için suyunu sıkıp dipfrizde muhafaza edip zaman içerisinde reçel yapıp değerlendirmeyi düşünüyorum' dedi.

Zararın çok büyük olduğunu vurgulayan Eyce, 'Fırtına nedeniyle ayrıca ağaçlardaki yapraklar da döküldü ve dalları zarar gördü. Bu da önümüzdeki yılda ürün kaybına neden olacak' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırtına, mandalina bahçesini vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN