Organ naklinin efsane ismi geri döndü

Prof. Dr. alihan Gürkan, Antalya'yı, 'Hastalığına çare bulamamış, çok önmli ve kompleks vakaların başvuracağı bir merkez' yapmak üzere geri döndü

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Antalya'yı, "Hastalığına çare bulamamış, çok önemli ve kompleks vakaların başvuracağı en son danışılan referans merkezi" yapma hedefiyle; İstanbul'da yürüttüğü anabilim dalı başkanlığı ve merkez müdürlüğünü bırakarak yuvaya dönen Prof. Dr. Alihan Gürkan, yaklaşık bir ay önce Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı olarak göreve başladı. Türkiye'de ilk kez doğal açıklık cerrahisini uygulayarak vajinadan böbrek nakli gerçekleştiren, ABD'de safra yolları, karaciğer ve pankreas kanseri cerrahisinde üst ihtisas; yemek borusu kanserleri, damar cerrahisi ve organ nakli alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Gürkan, Antalya'yı Türkiye ve dünyanın merkezi haline getireceklerini belirtti.

ENTEGRE ÜNİTE KURULDU
Çağın vebası olan kanserde diğer hastalıklara kıyasla çok daha hızlı hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Alihan Gürkan, şunları kaydetti: "5 yıl öncesine kadar Antalya'da herhangi bir tamamlayıcı tedavi bulabilmek çok zordu ve insanlar değişik yerlerde değişik adreslere gitmek zorunda kalırdı. Memorial, Antalya için inanılmazı başardı. Bütün tedavilerin aynı anda verilebileceği entegre bir ünite kurdu. Antalya, kanser konusunda makus talihini yendi. Benim buraya gelişimin en büyük sebebi bu yatırımın içinde büyük bir oyuncu olmak ve bunu yaparken de etrafımda bildiğim insanların yaşamlarına bir nebze daha yakından dokunmayı hedeflemekti."

REFERANS NOKTASI
Çok kısa sürede dünyanın sayılı kanser merkezlerinden biri olacakları iddiasını ortaya koyan Prof. Dr. Gürkan, "Kanser günümüzde o kadar yaygın ve tedavisi oldukça güç bir hastalık ki bu tedaviyi çok iyi yürütmeniz lazım. En son uç noktalarda olan kanserli hastaları kanser merkezimize kabul ediyoruz. Türkiye'nin hiçbir yerinde ameliyat yapılamaz denilen hastalar Antalya'ya geliyor. Amacımız en yapılamaz denilen cerrahileri, ekip arkadaşlarımla birlikte yapılır kılmak ve referans noktasının burası olması. Elbette kanser hastaları için tedavide realite ve umut tacirliği yapmamak son derece önemlidir. Ama biz, merkezimizin gücünü bilerek böyle bir iddiayla ortaya çıkıyoruz" şeklinde konuştu.

ÇARE ANTALYA
Ameliyat edilemez denilen vakaların çareyi Antalya'da bulacaklarını belirten Prof. Dr. Gürkan, Antalya'nın sağlık konusunda çok yakın bir zamanda liderliği İstanbul'un elinden alacağını savundu. Hastalığına çare bulamamış, çok önemli ve kompleks vakaların başvuracağı 'en son danışılan referans merkezi' olma hedeflerini de dile getiren Prof. Dr. Gürkan, "Hastalara alternatif tedavi önerileri sunan ve önemli sorunlarına çare bulacak bir merkeziz. Hastalar, tedavilerine yönelik kafalarında oluşan tüm soru işaretlerini bizimle giderecekler. Cerrahi olarak çok ileride olduğumuzu ve ameliyatların dünya standartlarının çok üzerinde yapıldığı bildikleri için de kendilerini merkezimize teslim edecekler. 'Çare Antalya' diyoruz, çünkü gerçekten en son çare olarak varlığımızın önemini yapacağımız çalışmalarla ortaya koyacağız" açıklamasını yaptı.

ANTALYA ÇOK ŞANSLI
Antalya'ya geliş sebebini "Memorial Sağlık Grubu, Antalya'yı önümüzdeki yıllarda bu ülkenin sağlık üssü yapma yönünde ciddi bir adım attı" sözleriyle açıklayan Prof. Dr. Gürkan, Antalya'ya yapılan yatırımın Türkiye'de eksikliği çok fazla hissedilen organize ve entegre bir ünite olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gürkan, "Antalya bu yüzden kanserde birçok Avrupa ülkesinden çok daha şanslı bir sağlık modeline sahip" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ naklinin efsane ismi geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN