İleri yaşta koroner by-pass cerrahisi

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Hüseyin Okutan, kroner by-passlıların yüzde 25'inin 70 yaşında olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Burdur'da yaşayan 80 yaşındaki Rıza Önder, Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu. 3 yıl önce anjio olan emekli Rıza Önder, kalp ağrısıyla Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Önder, Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından ameliyata alındı.

70 YAŞ RİSKİ
Prof. Dr. Hüseyin Okutan; günümüzde koroner by-pass cerrahisi geçiren hastaların yaklaşık yüzde 25'inin 70 yaş ve üzerinde olduğunu belirterek "Geçmişte ileri yaş grubu olarak 65 yaş ve üzeri tanımlanırken artık, 80 yaş ve üzeri hastalar bu kategoride tanımlanmaktadır. Günümüzde 90 yaş ve üzerinde hastalarda bile açık kalp ameliyatı güvenle yapılabilmektedir. Cerrahi teknik ve ameliyat sonrası bakımda gerçekleşen ilerleme bu hasta grubunda çok iyi ameliyat sonuçları oluşturmakta dolayısıyla hastanın göğüs ağrısı olmadan yüksek yaşam standardında yaşamasını sağlamaktadır. Sonuç olarak günümüzde ileri yaş koroner arter bypass cerrahisi için engel bir durum oluşturmamaktadır" diye konuştu. Operasyon sonrası sağlık durumu iyi olan Rıza Önder, "Başta Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi olmak üzere herkese teşekkür ederim. Çünkü beni hayata bağladılar" dedi.

ETKEN FAKTÖRÜ ÇOK

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Okutan, "Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması, hastaların sağlık konusunda bilinçlenme sebebiyle koroner arter hastalığına sebep olan etkenlerin azaltılması ile erken teşhis ve tedavi nedenlerle yaşam süresi uzamış, koroner by-pass cerrahisi gerektiren arter hastalığı daha ileri yaşlarda görülmeye başlanmıştır" dedi.

İKİNCİ KEZ BY-PASS
MEDİCAL Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından 20 yıl önce Koroner Arter Bypass Greft operasyonu yapılan Şemsettin Özdemir'e 3 damar bypass operasyonu yapıldı.

3 DAMARI DEĞİŞTİ

1993 yılında koroner arter bypass greft operasyonu geçiren Şemsettin Özdemir'in göğüs ağrısı şikayetinin tekrarlaması üzerine yapılan kontrol koroner anjiografisinde önceki bypass operasyonunda konulmuş olan damarların tıkandığı görülerek hastaya yeniden 3 damar bypass operasyonu yapıldı.

İKİNCİ AMELİYAT
Prof. Dr. Okutan; bypass ameliyatı olan hastaların yaklaşık yüzde 5-10'unun ikinci kez bypass ameliyatı ihtiyacı olduğunu belirterek, "Ameliyat olacak hastalar sıklıkla ilk ameliyattan 10 yıl veya 20 yıl arasında bir süre içerisinde tekrar ameliyata ihtiyaç duyarlar. Bu risk hasta ile ilgili faktörler ve geçirilmiş cerrahi ile ilgili faktörler tarafından belirlenmektedir. Hastanın ilk operasyonu genç yaşta geçirmiş olması, geçirilmiş çoklu bypass, kötü damar yapısı, tedavi edilmemiş hipertansiyon-hiperlipidemi ve kontrolsüz diabet varlığı ile sigara kullanımı gibi faktörler hasta ile ilgili olup ikinci ameliyat sıklığını arttırmaktadır" dedi.

KENDİSİNİ ÇOK İYİ HİSSEDİYOR

By-pass sırasında kullanılan bacak toplardamarının 10 yıllık açık kalım oranı yüzde 70 civarında iken, göğüs ve kol atardamarının 10 yıllık açık kalım oranlarının yüzde 90 civarında olduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "Dolayısıyla erken tespit edilen bir koroner bypass hastasının tıkalı tüm damarlarının uygun atardamar ve toplardamarlar kullanılarak kaliteli şekilde kanlandırılması ve ameliyat sonrası hipertansiyon-hiperlipidemi ve diabette ilgili medikal tedavilerinin düzenlenerek sigaranın bıraktırılması ikinci operasyon riskini en aza indirmektedir" diye konuştu. Yapılan tedavi sonrası kendisini çok iyi hissettiğini söyleyen Şemsettin Özdemir, Prof. Dr. Hüseyin Okutan'a ve ekibine teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İleri yaşta koroner by-pass cerrahisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN