Soğuk hava darbesi

Türkiye'nin en önemli kesme çiçek ihracat merkezi Antalya'da soğuk hava nedeniyle ihracat yüzde 20 azaldı. İhracatın 50 milyon daldan 40 milyon dala gerilediği bildirildi

Giriş Tarihi: 23.12.2013
ORTA Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye'nin en önemli kesme çiçek ihracat merkezlerinden Antalya'da soğuk hava nedeniyle çiçek ihracatının yüzde 20 azaldığını söyledi. Bağdatlıoğlu, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte hareketli günler yaşadıklarını belirtti.

10 MİLYON DAL AZALDI

Avrupa'ya önce Noel, ardından yılbaşı için kesme çiçek sevkiyatlarının başladığını kaydeden Bağdatlıoğlu, "Hummalı bir çalışma yapıyoruz. Geçen yıl 50 milyon dal kesme çiçek ihraç etmiştik ama bu yıl maalesef 40 milyon dalda kaldık. Gerçekten soğuk bir havadan çıktık. Bu da verimimizi düşürdü. Avrupa'da da bir kriz yaşandı. Hem ekonomik kriz hem de onlarda da havaların soğuk gitmesiyle tüketimlerde bir düşüş oldu" dedi.

48 ÜLKEYE İHRACAT
İhraç ettikleri kesme çiçek ihracatında düşüş olsa da parasal anlamda bir kayıplarının olmadığını dile getiren Bağdatlıoğlu, "Geçen yıl bu dönemde 10 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. Bu yıl da 8 milyon doları geçtik. Umut ediyorum sayımız az olsa da son sevkiyatlarla parasal anlamda bir zararımız olmaz. En çok bu dönemde Avrupa'ya ihracat yapıyoruz. Avrupa'nın Noel günü çiçekleri Türkiye'den. Kırmızı ve beyaz renkler çok talep gördü. Karanfilin yanında gerbera ve yeşillikler ihraç ediyoruz. Geçen yıl İngiltere birinci sıradayken bu yıl da Hollanda birinci sırada. Romanya, Rusya gibi ülkeler de önemli pazar sahamız. Bu dönemde 48 ülkeye ihracat yapma şansı yakaladık. Bu dönemden sonrada kısa Noel günü ve yılbaşına gününe az kala geçen yılki rakamları geçeriz" dedi.

SOĞUK HAVA ETKİLEDİ

Soğuk havanın çiçek üretimini etkilediğini kaydeden Bağdatlıoğlu, şunları söyledi: "Soğuk hava ve doludan çiçekleri korumak gerekiyor. Çiçek sektörü bu dönemi minimum zararla atlattı ama soğuk hava nedeniyle yüzde 20-30 oranında düşüş oldu."

HOLLANDA TELAFİ ETTİ
Avrupa'da çiçek tüketiminde süper marketlerle çalışıldığını belirten Bağdatlıoğlu, "Süpermarketler de bukete yöneldi. Buketin merkezi ise Hollanda'dır. Biz daha önce giremediğimiz Fransa, Polonya gibi Orta Avrupa ülkelerine girebiliyoruz ama bunun özel bir nedeni yok. Pazar ve iklim durumuna göre değişiyor. İngiltere gerçekten iklimden etkilendi. Tüketiciler bu durumda süpermarketlere gidemedi ama onu Hollanda ile telafi ettik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk hava darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN