Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylünün dava çilesi

Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Beyrebucak köyünde yaşayanların Hazine aleyhine açtığı 300 davaya 400 kişi müdahil olunca dava sorun yumağına döndü

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Beyrebucak Köyü'nde yaşayan 400'ün üzerinde kişi, Hazine'ye açılan davalara müdahil oldu. 1983-1984 yıllarında ilçe genelinde yapılan kadastro çalışmalarında, köyün büyük bir bölümü ölçüm dışı bırakıldığı için, köylülerin girişimiyle yeniden ölçüm yapıldı. Bu sefer de ölçüm dışı kalan arazilerin tamamı Hazine arazisi olarak yazıldı. Şimdi ise köylüler, kendilerinin kullanıcısı olduğunu iddia ettikleri arazilerinin tapusunu alabilmek için dava açtı. Bazı kişilerce ailecek, bazı kişiler ise şahsi olarak açılan davalar kapsamında, Gazipaşa Kadastro Mahkemesi'nde 300'ün üzerinde dava dosyası bulunduğu öne sürüldü.

YARISI DAVALIK

Kadastro Mahkemesi'nde görülen davaya katılan yüzlerce vatandaş, mahkeme kapılarında ve Adalet Sarayı önünde saatlerce beklemek zorunda kaldı. Vatandaşlarının kimlik tespitlerinin yapıldığı davaların, farklı tarihlere ertelendiği bildirildi. Yüzölçümü 24 bin 500 dekar olan ve bin 889 nüfusu bulunan köyde, dava konusu olan alanın 20 bin dekarın üzerinde olduğunu dile getiren Beyrebucak Köyü Muhtarı Mehmet Uncuoğlu, köyün topraklarının yarısının davalık olduğunu söyledi.

400 KİŞİ MÜDAHİL

Muhtar Uncuoğlu, "Gazipaşa'da 1983-1984 yıllarında kadastro çalışması yapılmıştı. O dönemde vatandaşlar hemen her köyde bazı alanlar ölçüm dışı bırakılmış. Her köyde 5-10 dava bulunurken, bizim köyümüzün topraklarının yarısı ölçüm dışı kalmış. Hazine'ye 300'ün üzerinde dava açıldı. 400'ün üzerinde kişi ise davaya müdahil oldu" dedi.

Özcan TEKİN / GAZİPAŞA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylünün dava çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN