Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 nükleer santrale eşdeğer kayıp

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, Türkiye'de sadece kayıp kaçak elektriğin yaklaşık 5 nükleer santralin üretimine eşdeğer olduğunu bildirdi. Demircan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de saatte yaklaşık 50 bin megavat elektrik üretimi yapıldığını, tüketiciye iletimin, üretim merkezlerinden enerji nakil hatlarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Mevcut enerji nakil hatlarının yetersizliği dolayısıyla üretilen enerjinin tüketim noktalarına ulaşana kadar kayıplara uğradığını ifade eden Demircan, bunlara kaçak kullanımların da eklenmesiyle ciddi bir enerji israfının ortaya çıktığını dile getirdi.

YÜZDE 25 CİVARINDA
Üretilen elektriğin yüzde 25'ine yakınının kayıp ya da kaçak nedeniyle israf olduğunu vurgulayan Demircan, bu oranın 10 bin ile 12 bin 500 megavat elektriğe karşılık geldiğini anlattı. Demircan, "Bu anormal bir durum. Teknik olarak kayıp ve kaçakları sıfırlamak mümkün değil ancak yüzde 5'e kadar indirilebilir. Gelişmiş ülkelerde de kayıp kaçak bu oranlarda" dedi. Demircan, enerji nakil hatlarında yapılacak yenileme çalışmaları ile altyapı yatırımlarının yapılması halinde bu oranın yüzde 5'e indirilebileceğini bildirdi.

75 MİLYAR DOLAR MALİYET

Kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesiyle tüketime sunulacak elektriğin en az 7 bin 500 megavat olacağını belirten Demircan "Türkiye'de sadece kayıp kaçak elektriğin bedeli 5 nükleer santralin üretimine eşdeğer durumda. 5 nükleer santral yaklaşık 75 milyar dolara mal olur. Kayıp ve kaçakların önlenmesi için yapılacak çalışmalar ise yaklaşık 10 milyar dolarve yapımı en az 10 yıl sürecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 nükleer santrale eşdeğer kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN