Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burunda estetiğin İki işlevi birden var

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nden estetik cerrah Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı burun estetiği ameliyatları ile ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı, burnumuzun yüzümüzün estetik bütünlüğünün önemli bir parçası olduğunu söyledi. Burnumuzun, güzelliğimize katkısı dışında, koku almak, alınan havayı temizlemek, ısıtmak ve nemlendirmek gibi birçok önemli fonksiyonu olduğunu belirten Opr. Dr. Kayalı, "Estetik burun cerrahisi burnumuza yüzümüz ile orantılı daha uyumlu bir şekil verme sanatıdır" dedi.

DAHA DOĞAL OLUYOR

Estetik burun cerrahisinin bugün geldiği noktada daha doğal olan ya da kişinin genel özellikleri ile daha uyumlu ve işlevini daha iyi gören burun hedeflendiğini açıklayan Opr. Dr. Mahmut Ulvi Kayalı "Artık estetik cerrahlar ameliyat öncesi hastaların beklentilerini ayrıntılı olarak anlamaya çalışmakta, hastalarla onlara uygun olacak müdahaleleri tartışmakta ve ameliyat esnasında güzellik kadar fonksiyonelliğe de dikkat etmektedir" diye konuştu.

AYRILMAZ İKİ BÜTÜN

Burnumuz için güzellik ve işlevselliğin ayrılamaz iki bütün olduğunu hatırlatan Kayalı, "Birçok kişi burnun nefes almak ile ilgili sorunları ile dış görünümüne yönelik müdahalelerin birbirinden ayrı yapılması gerektiğini düşünmektedir. Aksine burunun içine ve dış görünümüne yönelik müdahalelerin aynı ameliyatta yapılmasının sağlayacağı birçok fayda vardır" dedi.

AYRI YAPMANIN ZORLUĞU

Burunun ortasındaki kıkırdağı düzeltmek için yapılan septoplasti ameliyatlarından sonra estetik burun ameliyatlarının daha zor olduğunu söyleyen Kayalı, "Çünkü çalışılan alanda yapışıklıklar oluşmakta ve bu kıkırdaktan alınan parçalar ile dışarıya şekil verildiği için bu parçalar daha önce alındıysa şekil verme ameliyatı daha zor olmaktadır" dedi.

DOMİNO TAŞI ETKİSİ
Ameliyat sürecinin, ameliyat öncesi planlama iyi yapılıp hastanın beklentileri ve yapılabilecekler arasındaki ince denge doğru kurulduysa domino taşları gibi 'tıkır tıkır' ilerleyeceğini açıklayan Kayalı, "Ameliyat sonrası morluklar ve ödem tecrübeli anestezi hekimleri ile ve burun ameliyatları için kullanılan özel anestezi teknikleri ile artık daha az görülmektedir. Eğer burun içerisinde çok ciddi bir sorun yok ise tampon dahi konulmamaktadır. 1 hafta burun üzerine sert plastik bir atel yerleştirilmekte ve 1. haftada bu atel alınmaktadır" diye konuştu. Burun estetiğinin günümüzde en sık yapılan estetik ameliyat olduğunu belirten Kayalı, "Artık burun ameliyatı sonuçları daha net biçimde öngörülebilir" dedi.

PLANLAMA ÖNEMLİ
Burnu yeniden inşaa etme sürecinde ilk aşamanın ameliyat kadar önemli olan planlama olduğunu belirten Opr. Dr. Kayalı "Estetik burun ameliyatları öncesi farklı yönlerden fotoğraflar çekilmekte ve bilgisayar ortamında analiz edilmektedir. Yine burnun iç kısmı da kapsamlı bir biçimde değerlendirilmektedir. Hastalar ile fotoğraflar üzerinden beklentileri yüz orantıları ayrıntılı bir biçimde konuşulmakta ve ameliyat bir anlamda simüle edilmektedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burunda estetiğin İki işlevi birden var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN