Sular bir türlü durulmuyor

Giriş Tarihi: 30.12.2013
Yerel seçimler öncesi Antalya siyaset dünyasında neredeyse CHP dışında sessizlik hakim. Herkes usulüne ve adabına uygun çalışmalar yürütürken CHP'de parti içi çatışmalar ayyuka çıkmaya devam ediyor. İstifalar, açlık grevleri derken bazı ilçelerde adayların açıklanması bazılarında ise açıklanmaması ortamı geriyor.

CHP GERDİKÇE GERİYOR

CHP, Antalya'da ilçe adaylarını açıklamayı geciktirmenin olumsuz etkilerini yaşamaya devam ediyor. Özellikle Muratpaşa ilçesinde aday açıklaması geciktikçe aday adayları da gerildikçe geriliyor. Kulislerde ise senaryolar birbirini kovalıyor. Aday adaylarının, piyasaya partinin yetkili kurullarından kendi isminin çıktığını yaymaya çalışması sorun yaratıyor. Her söylentiden sonra diğer aday adayları tepkisini dile getiriyor. Bu arada ortada bir de SONAR araştırma şirketinin 6-13 Kasım tarihleri arasında Muratpaşa ilçesinde 1502 denekle yüzyüze görüşerek yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçları dolaşıyor. Bu kamuoyu araştırmasının sonuçları ise Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in oldukça canını sıkacağa benziyor. Çünkü bu araştırmaya göre aday ismi sormadan partilere göre tercihler sorulduğunda CHP yüzde 48 çıkarken, Süleyman Evcilmen yüzde 48.7 çıkmış görünüyor. Araştırmada CHP'nin Murat Bulat'la yüzde 67, Ömer Melli ile yüzde 65.1, Adnan Yıldız ile 63.9, Deniz Filiz ile yüzde 62.6, Erdem Armen ile yüzde 62.3 oy alacağı sonucuna varılmış.

İNANILMAZ DEDİKODULAR
Geçen hafta dedikodu kazanı kaynadıkça kaynıyor demiştik ya. Neler neler konuşuluyor inanılır gibi değil. Hele Süleyman Evcilmen hakkında öyle dedikodular üretiliyor ki 'Pes doğrusu, bu kadar da olmaz' dedirtiyor. Biz de bu ölçüde abartılmış dedikoduları Pandora'nın Kutusu'na almayı uygun bulmadık işin doğrusu. Umarız CHP Muratpaşa adayını aday adayları birbirini boğazlamadan bir an önce açıklar.

HUZURSUZLUĞUN BELGESİ
İşte size CHP Muratpaşa adayları arasındaki gerginliğe bir örnek. CHP MYK ve Parti Meclisi'nin 5 Ocak 2014 tarihinde toplanacak olmasına rağmen Antalya'da İl Başkanı kaynak gösterilerek bazı il yöneticileri tarafından Muratpaşa Belediye Başkan Adayı olarak Süleyman Evcilmen'in adının kamuoyuna yansıtılmasına Ömer Melli'den tepki geldi. CHP Antalya eski İl Başkanı ve Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Ömer Melli yaptığı açıklamada bu tür senaryoların partiye zarar verdiğini belirtti. Melli'nin, "Antalya'mızın en büyük ilçelerinden Muratpaşa Belediye Başkan Adayı açıklaması resmi olarak yapılmamasına karşın Evcilmen'in adaylığı sanki İl Örgütü yöneticilerinin bazılarının söylemleriyle belirlenmiş imajı yaratılmıştır. Şüphesiz aday adayı arkadaşlarımızın her biri bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirebilecek birikimindedirler. Bu tür gerçek dışı söylemlerin partimize zarar verdiği açıktır. Birlik ve beraberliğimizi bozma girişimleri olarak gördüğüm bu söylemleri çıkaranları özellikle kınıyorum" şeklindeki açıklaması bakalım nasıl karşılık bulacak bekleyip göreceğiz. Son günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın sıkça kullanmaya başladığı bir söz var: "At izi, it izine karıştı" diyor her fırsatta. Yaşanan bazı gelişmeler ile ilgili çok sık kullanmaya başladığı söz, bumerang gibi döndü dolaştı CEHAPE'yi vurdu.

KÖK ADAY DEĞİLMİŞ!
Antalya CHP İl Başkanı Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkan adayı olacağı yönünde siyasi kulislerde dolaşan iddialara yerel bir internet sitesi aracılığı ile cevap verdi. Çıkıp partililerinin karşısında tek kelime etmeyip kaçarcasına internet sitesi aracılığı ile mesajlar veren Kök, "Ben, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya'daki temsilcisiyim. Muratpaşa belediye başkan adayı olacağımla ilgili iddialar kesinlikle yalandır. Ben görevimin başındayım. Aday değilim. Ben partililerimizin bana verdiği görevi layıkıyla yapıp, başta büyükşehir belediye başkanlığı olmak üzere 19 ilçe belediye başkanlığını kazanmış bir il başkanı olmak istiyorum. Ben ne Muratpaşa'ya, ne de bir başka yere kesinlikle aday değilim. Bu asla ve asla söz konusu bile olamaz" diyor. İl Başkanının açıklamasına parti içi muhalefet ise, "Sen bizi Kepez'de kandırdın. Biz sana nasıl inanalım" cevabı veriyor.

SÖZÜNDE DURACAK MI?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkan adayını açıkladıktan sonra Kepez'de kızılca kıyamet koptu. Zeki Başaran, diğer 3 aday adayını yanına alarak siyasette ilkeli olunabileceğinin örneğini de Devrim Kök'e kendi sözlerini hatırlatıp, emek hırsızlığından dem vurup, verdiği sözün arkasında durduğunu anlatarak partisinden istifa ettiğini açıklamıştı. Bu önemli gelişmeye karşılık İl Başkanı Devrim Kök'ten tek bir kelime açıklama gelmedi. Zamanında "Ön yoklama yapılmazsa ceketimi alıp giderim" diyen Kök, alıp gideceği ceketini bulamadığı gibi, Dokuma mimarı eski Ak Partili Erdal Öner'in elini kaldırması partililer arasında, "Tükürdüğünü bir güzel yaladı" yorumlarına yol açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sular bir türlü durulmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN