Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük rövanş

2009 yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan Türel, Akaydın ve Çelik, aradan geçen 5 yılın ardından büyük yarışta yeniden rakip oldular

Giriş Tarihi: 31.12.2013
Ak Parti, CHP ve MHP, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere 2009 yılında aday gösterdiği isimler ile girme kararı aldı. O dönemde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmek için yarışan 3 isim tekrar birbirlerinin rakibi oldu. Geçen seçimde Ak Partili Başkan Menderes Türel'den belediye başkanlığı görevini devralan Mustafa Akaydın, CHP'den yeniden aday gösterildi. 3'üncü kez başkanlığa talip olan eski Başkan Menderes Türel, Akaydın'dan rövanşı almak istiyor. En çok seçim deneyimine sahip olan Ak Partili Menderes Türel girdiği iki seçimin ilkini kazandı, ikincisini kaybetti. Yarışın hiç kazanamayan tek ismi ise MHP'li Kemal Çelik.

BORÇ EDEBİYATI ELEŞTİRİSİ
'Yaparsa Hoca yapar' sloganı ile yola çıkan Mustafa Akaydın, başkan seçildikten sonra belediyenin borçlarını gündeme getirmiş ve enkaz devraldığını ifade etmişti. Belediyenin borç batağına saplandığını ve bu nedenle vaatlerini yerine getirmede güçlükler yaşayacağını belirten Akaydın, borç edebiyatı yapmakla suçlandı. Başkanlığı süresince belediyenin borçları ile ilgili sayısız demece imza atan Akayın, birçok kez de haciz şoku yaşadı. Makam koltuğunu dahi haciz memurlarına kaptırma tehlikesi yaşayan Akaydın, taşeron işçilere olan maaş borçları nedeniyle de sıkıntılı günler yaşadı. Akaydın belediyeye ait taşınmazları satışa çıkarınca yine tepkilerin merkezine yerleşti.

FESTİVALLERLE ANILDI

Görevi boyunca festivallere büyük önem veren Akaydın, festivallere ayırdığı bütçe ile halkın özellikle de muhalefetin sert eleştirilerine maruz kaldı. Belediye hizmetlerine ayrılması gereken maddi kaynakların eğlenceye ve şova yönelik yatırımlara aktarılmasıyla suçlanan Akaydın yönetimi, eleştirilere kulak asmadı ve Antalya'yı yeni festivaller ile tanıştırdı. Antalya'nın lokomotif caddelerini yenilemek için proje başlatan Akaydın, toplu taşıma güzergahlarında yaptığı köklü değişiklik ve 40 adet kırmızı otobüs ile de dikkat çekti.

SİYASET YAPTI

Hizmet üretmekten arta kalan zamanlarda siyaset ile uğraşan Akaydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a yönelik sert eleşti- rilerde bulundu ve birçok kez mahkemelik oldu. Akaydın, Başbakan Erdoğan'a tazminat ödemek zorunda kaldı. Ayrıca toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılan akıllı kart sistemi ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla hakkında dava açıldı. Akaydın, bu seçime iktidar yıpranmışlığı ile girecek.

TÜREL YÜKSELDİ

2009 seçimlerinin ardından Menderes Türel, 2011 genel seçimlerinde Ak Parti'den milletvekili seçildi. 2009 yılında belediye başkanlığı görevini devreden Türel, 2 yıl sonra mecliste Antalyalıları temsil etmekle görevlendirildi. Parlamentodaki başarılı çalışmaları sayesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirini kazanan Türel, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilerek siyasi çıkışını sürdürdü. Menderes Türel son dönemde Kırcami'nin planlanmasının önündeki engellerin kaldırılmasındaki çabaları ile takdir gördü.

ÇELİK SAHNEDEN ÇEKİLMİŞTİ
MHP adayı Kemal Çelik'in adı 2009 seçimlerinin ardından Antalya ile ilgili neredeyse hiç anılmadı. Seçimin ardından siyaset sahnesinden çekilen Çelik, yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte MHP'nin açıkladığı ilk başkan adayı isimlerinden biri oldu. Devletin birçok kademesinde görev yapmış eski milletvekili Çelik'in 30 Mart seçimlerine 3'üncü sırada bitirdiği geçen seçimden daha sıkı hazırlandığı ve oldukça iddialı olduğu belirtiliyor.

HEDEF HİZMET
Her fırsatta Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı bakanlığa dahi değişmeyeceğini, mevki değil Antalya'ya hizmet peşinde koştuğunu aktaran Menderes Türel Antalya'da Ak Parti'nin 3'üncü kez Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Menderes Türel, seçim çalışmalarına hızlı bir başlangıç yaptı. Rakibi Mustafa Akaydın'dan rövanşı alabilmek için parti tabanı ile birlikte büyük bir seçim kampanyasına hazırlanan Türel, seçilmesi halinde Antalya'da yeni bir yatırım atağının başlatılacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük rövanş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN