Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telef olan hayvanlar eğitimin hizmetinde

Burdur'da telef olan hayvanların kemikleri, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde yapılan titiz çalışmaların ardından iskelet haline getirilerek anatomi derslerinde ders olarak gösteriliyor

Giriş Tarihi: 1.1.2014
Telef olan bazı hayvanların kemikleri, üniversitelerde iskelet haline getirildikten sonra bilimsel çalışmalarda kullanılıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Özgel, veteriner hekimlik mesleğinde görerek ve dokunarak yapılan eğitimin çok önemli olduğunu söyledi.

ÖZEL SIVILAR KULLANILIYOR
Mesleğin temel derslerinden olan anatomi dersinde öğrencilere hayvanlar üzerinde gözle görülebilen organları ve aralarındaki ilişkiyi gösterdikleri gibi, vücudun yapı taşı olan kemik konusunda da iskelet yaparak öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Özgel, "İskeleti yaparken bulaşıcı hastalık taşımayan ölmüş canlılardan faydalanıyoruz" dedi. Kemiklerin silikon yardımıyla birleştirilerek iskelet haline getirilmesi süreciyle ilgili bilgi veren Özgel, "Önce kaslar kabaca temizlenip kemiklere zarar vermeden kaynatma sistemine alınıyor. Kemikler temiz bir şekilde elde edildikten sonra beyazlatmak ve içinde yağ dokunun ayrılmasını sağlamak amacıyla özel sıvılarda belirli bir süre bekletiliyor ve kurumaya bırakılıyor. Daha sonra kemikler hayvan vücudunda bulunduğu yerleşim yerlerine ve normal duruş şekline uygun olarak çok titiz ve dikkatli bir şekilde birleştirilerek iskelet ortaya çıkarılıyor" diye konuştu. Özgel, Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümündeki öğrencilere kazılarda çıkan kemiklerin hangi tür hayvana ait olduğunu belirleyebilmeleri amacıyla ders verdiklerini ifade etti.

VAŞAKLAR EĞİTİMDE

MAKÜ Rektör Yardımcısı ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mümtaz Nazlı ise öğrenci merkezli bir üniversite olduklarını, bu kapsamda öğrencilerine klinik bilimlerde de destek sağladıklarını bildirdi. MAKÜ Veteriner Fakültesindeki hocaların kurt, av köpeği, vaşak ve keçi gibi hayvanların iskeletlerini çıkararak derslerde öğrencilere bilgi amaçlı gösterdiklerini kaydeden Veterinerlik Fakültesi Dekanı Nazlı, "Bu konuda hocalarımızın gayretli çalışmaları devam ediyor. Öğrencilerimiz de bu çalışmalardan faydalanarak kendilerini geliştirme imkanı buluyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telef olan hayvanlar eğitimin hizmetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN