Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2013'te daha fazla orman küle döndü

Giriş Tarihi: 3.1.2014

Antalya'da 2013 yılında çıkan orman yangınlarında bir önceki yıla göre artış meydana geldi. 2013'te meydana gelen 315 orman yangınında bin 311 hektar alan zarar gördü

Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, kentte 2013 yılında çıkan 315 orman yangınında bin 311 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi. Gökçöl, 2013 yılbaşından itibaren merkez ilçelerin yanı sıra Alanya, Manavgat, Kumluca, Serik ve Gazipaşa ilçelerinde orman yangınları çıktığını belirtti.

YANAN ALAN ARTTI

2012 yılında 213 orman yangınında 652 hektar alanın zarar gördüğünü ifade eden Gökçöl, "2013 yılında çıkan orman yangınlarında geçen yıla göre artış meydana geldi. 315 orman yangınında bin 311 hektar alan zarar gördü" dedi. Yanan alanların toplamının 13 milyon metrekare büyüklüğünde ve bir başka deyişle bin 900 futbol sahası büyüklüğüne eş değerde olduğu vurgulandı.

MÜDAHALE SÜRESİ ÖNEMLİ

Orman yangınlarında ilk müdahalenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Gökçöl, haberinin alındığı an ile müdahale edildiği an arasındaki sürenin kısa olmasının yangında başarı için önemli olduğunu söyledi. Orman yangınlarında ortalama 18 dakikada olay yerine ulaştıklarını dile getiren Gökçöl, hedeflerinin bu süreyi 15 dakikaya indirmek olduğunu kaydetti. Gökçöl, yanan büyük alanlarda veya yanması muhtemel blok ormanlarda yangına dayanıklı ağaçlandırma çalışmaları başlattıklarını anlatarak, böylece olası yangınları önlemeye çalıştıklarına dikkati çekti. Sıcak havalarda çıkan orman yangınlarının rüzgarın da etkisiyle hızlı bir şekilde yayıldığının altını çizen Gökçöl, "Onun için ormanı kurarken yangının ilerlemesinde geciktirici ağaç türleri, yani servi, keçi boynuzu gibi ağaçları seçiyoruz. Yavaşlama esnasında yangını kontrol altına alabiliyoruz" diye konuştu.

İHBARLAR ÖNEM TAŞIYOR
Gökçöl, orman yangınlarının genellikle insan kaynaklı çıktığını, bu nedenle vatandaşlara yönelik eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Vatandaşların ihbarının orman yangınlarında önem taşıdığına işaret eden Gökçöl, şunları söyledi: "Arazide belirli mesafelerle ekip ve yangın müdahale araçları bulunduruyoruz. Her noktadan 15-20 dakika içinde ulaşabilecek şekilde konuşlanıyoruz. Harekete geçmemiz için yangının haberini almamız lazım. Yangınları görebilmek için il genelinde hakim tepelerde 49 gözetleme kulelerimiz bulunuyor"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2013'te daha fazla orman küle döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN