30 yıllık sit çilesi

Giriş Tarihi: 3.1.2014
Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Beşkonak Köprülü Kanyon Kültür ve Dayanışma Derneği (BEŞ- KONDER) Başkanı Muhammet Çayır, yıllardır mağduriyet yaşayan Manavgat Zerk köyü köylülerinin sit sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAKLAR
Başkan Çayır, köylülerin uzun yıllardır köylerinin 1. derece sit alanı ve Köprülü Kanyon Milli Park alanı içinde kalması nedeniyle Anıtlar Kurulu'ndan habersiz evlerinin kapısına bir tek çivi bile çakamadıklarını kaydetti. Bölgede Köprülü Kanyon Milli Park alanı içinde 18 köyün bulunduğunu belirten Çayır, Zerk köyü köylülerinin sorunlarını derneklerinin Manavgat sorumlusu Ali İhsan Kılınç'la birlikte Manavgat, Antalya ve Ankara gündemine taşıyacaklarını ifade etti.

SİT YÜZÜNDEN KÖY YIKILIYOR
Zerk köyünde yaşanan site bağlı sorunların temelinde hantal bürokrasi, 40 yıl önceki yönetmelikler ve kurumlar arası koordinesizlikten kaynaklandığını anlatan Çayır, "Köylü eskiyen pencere ve kapılarını tamir edemiyor ve ettiremiyor. Çatıda kırılan bir kiremitin bile yerini değiştiremiyorlar. Köylüler perişan. Köylüler bu sorunu 30 yılı aşkın yaşıyor. Köy dünyaca ünlü Selge Antik Kentin içinde kurulu. Selge Antik Tiyatro halen ayakta. 2014 yılında Zerk köylülerinin uzun yıllardır çözülemeyen sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Dernek olarak konunun takipçisi olacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıllık sit çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN