Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üretimimiz yetmedi ithalatta patlama var

Giriş Tarihi: 3.1.2014

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, çiçek tüketiminin kişi başına 20 dolara çıktığını ancak üretimin yetersiz kaldığını bildirdi

Oorta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye'de kişi başına çiçek tüketiminin son yıllarda 1 dolardan 20 dolara çıktığını, halkın kaliteli, uzun ömürlü ve alternatif çiçeklere yöneldiğini, bu durumun da ithalatın patlamasına neden olduğunu söyledi.

SADECE ÖZEL GÜN DEĞİL

Bağdatlıoğlu, 2012 yılında 400 milyon dal kesme çiçek ve 20 milyon dış mekan bitkisi ihraç ettiklerini, iç piyasada da ciddi bir hareketlilik yaşandığını belirtti. Türk halkının çiçeği sevdiğini, sadece özel günlerde değil, diğer günlerde de aldığını belirten Bağdatlıoğlu, "7-8 yıl önce çiçek tüketimi kişi başına 1-2 dolarken, bugün 20 dolara çıktı ancak Avrupa piyasasında bu 80-90 dolar. Kısa sürede Türkiye'deki tüketimin de bu rakamlara ulaşacağını düşünüyoruz" dedi.

YETERSİZ ÜRETİM ARTTIRDI

Sektörün ciddi bir gelişim ve değişim yaşadığını, insanların alternatif ve kaliteli çiçekler aradığını, üretimin de bu doğrultuda geliştiğini anlatan Bağdatlıoğlu, Türk halkının kaliteli, farklı türdeki çiçekleri arar hale geldiğini ifade etti. Bağdatlıoğlu, şöyle devam etti: "Halkımız ihracat kalemindeki kalitede çiçek aramaya başladı ancak üreticiler olarak bu talebi karşılayamadık. Bu yıl 80 milyon dolar civarında çiçek ithalatı gerçekleştirildi. Bu rakam, her geçen yıl artıyor. İstemeden de olsa ithalat patlamasına neden olduk. Bunu yadırgamıyoruz çünkü bu, bize kaliteyi artırmayı öğretiyor, malın tüketildiğini, tüketicinin kaliteli çiçek istediğini gösteriyor." Bağdatlıoğlu, son dönemde özellikle Türkiye'de yetişmeyen çiçeklerin ithal edildiğini vurgulayarak, "İthalatın artmasıyla üreticiler de alternatif çiçek üretimi konusunda yeni arayışlara girdi. Kaliteli ve farklı ürün konusunda üreticinin elini çabuk tutması ve ithalatı durdurması gerekiyor. Çiçek sektöründe ithalat, katma değer açısından tehlikeli. Avrupa'dan gelen çeşitlerin aynısını, üretmeli ve halkımıza sunmalı. Aksi takdirde ithalata alıştığımızda yakın gelecekte en ufak krizde büyük sorunlar yaşayabiliriz. İthalata karşı önlem almazsak, yeni üretimleri yakalayamazsak bizim için tehlike çanları çalmaya başlayacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretimimiz yetmedi ithalatta patlama var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN