Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turistik pazarlar kapkaççı yuvası

Yılda bir milyon turistin geldiği Antalya'daki lüks semt pazarlarını mesken tutan kapkaççılar, acente rehberlerini canından bezdirdi. Olaylar 3 pazarda yoğunlaşıyor

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Turizmi Recep Yavuz'un başkanı olduğu Turizm Çalışma Grubu, Antalya Kent Konseyi'nin 2014 yılının ilk raporu olarak, semt pazarlarına dadanan kapkaççıları gündeme taşıdı. Semt pazarlarının Antalya Müzesi, Aspendos Antik Tiyatrosu'ndan daha fazla turist çektiğini vurgulayan Recep Yavuz, turistlerin gözdesi 10 semt pazarının kapkaççı cenneti haline geldiğini söyledi.

TUR YAPILIYOR
Antalya turu yapan her acentenin Şirinyalı, Güzeloba, Meltem ve Aksu gibi yerlerdeki semt pazarlarını da turlara dahil ettiğinin altını çizen Yavuz, bu sayede en az 1 milyon yabancı turistin pazar esnafının yüzünü güldürdüğünü söyledi. Ancak pazar alanlarındaki güvenlik yetersizliği ve kargaşadan art niyetli insanların faydalandığını ifade eden Yavuz, "Yaşları 17-18 arasındaki gençler, turistlerin parasını çalıyor. Çoğunluğu para bozdurma bahanesiyle yapılıyor. Para bozduracağım diye geliyorlar, cüzdan ortaya çıkınca kapıp kaçıyorlar" diye yaşanan sorunu anlattı.

BELEDİYELERE BİLGİ
Herkes için geçerli olan bu durumun yabancılar tarafından daha tehlikeli boyutta olduğunu belirten Antalya Kent Konseyi Başkanı Sema Nur Kurt ise turistlerin daha çok istismar edilebildiğini söyledi. Turizm Çalışma Grubu'nun bu raporunu belediyeler başta olmak üzere tüm ilgili kurumlara gönderdiklerini belirten Kurt, "Bu güvenlik tedbirlerinin arttırılması lazım. Ayrıca pazar alanlarının düzgün bir dizayna ihtiyacı var" dedi.

ŞİKAYET ÜSTÜNE ŞİKAYET
Yavuz, kendi rehberlerinin şikayetleri üzerine duruma vakıf olduğunu söyledi. Tüm ekip olarak tur düzenlenen pazar alanlarını gezdiklerini anlatan Yavuz, "Birçok rehber bu durumdan çekinir hale gelmeye başladıklarını söyledi. Pazar alanlarını gezdiğimizde, birkaç esnafın bu konuya karşı dikkatli olmaya yönelik örgütlendiğini de gördük. Buralar şehrin en önemli tur yeri haline geldi. Pazarlara çeki düzen getirilmesi lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistik pazarlar kapkaççı yuvası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN