Turizmci, deve çiftliği kurdu

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Develeri çocukluğundan beri çok seven turizmci Doğan Akkelle, Antalya'nın Kemer ilçesindeki köyünde kurduğu çiftlikte 12 deve besliyor. İlçeye bağlı Ulupınar köyünden turizmci Doğan Akkelle, çocukluğunda babasına ait deve ile güreşlere gittiklerini söyledi. Çocukluğundan beri develere sevgi duyduğunu ve her zaman beslemek istediğini belirten Akkelle, özlemini gidermek için 12 daylak (küçük yaştaki deve) satın alarak küçük bir çiftlik kurduğunu anlattı.

ÖZLEMİMDİ
Çocukluk özlemini gerçekleştirdiği için çok mutlu olduğunu dile getiren Akkelle, "Aradan geçen yılların ardından turizmle uğraşmaya başladım. Develere karşı sevgim, çocukluğumdan beri hiç azalmadı ama imkanım olmadığı için yıllarca besleyemedim. İmkanlarım, yerim müsait olunca hep istediğim deve çiftçiliğini kurdum. Her zaman Yörük kültürüne de ilgim oldu. Şimdi 12 devem var. İşimin dışındaki neredeyse bütün zamanımı onlarla geçiriyorum" dedi. Turizmci Akkelle, yaşam tarzı olarak Yörük kültürünü benimsediğine dikkati çekti.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ

Kumluca Devecileri Koruma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş ise bölgede deve sayısının ve bu hayvanları besleyenlerin artmasından mutlu olduklarını ifade etti. Deve beslemenin Yörük kültürü açısından önemine işaret eden Karakuş, dernek olarak bu kültürün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için çaba sarf ettiklerini vurguladı. Karakuş, bölgede 50'ye yakın kişinin deve beslediğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmci, deve çiftliği kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN