Beton santrali isyanı

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Antalya'nın Alanya ilçesi Aliefendi köyü halkı, tarım alanına kurulmak istenen beton santraline karşı alkışlı eylem yaptı. Köylüler yürüyüş yapıp çalışmayı protesto etti

Antalya'nın Alanya ilçesi Aliefendi köyü halkı, tarım alanına kurulmak istenen beton santraline karşı alkışlı eylem yaptı. Aliefendi köyünde başlatılan beton santrali inşaatı köylüyü ayaklandırdı. Santralin kurulacağı arazide toplanan köylüler, tesis kurulması halinde 120 kişinin yaşadığı Hatip Bükü mevkiindeki vatandaşın sağlığının bozulacağını iddia ederek 'Beton santrali istemiyoruz' diye sloganlar attı.

SAĞLIĞI ETKİLER

Aliefendi Köyü Muhtarı Yusuf Apaydın, araziyi satın alan Kemal K'ye ait şirket tarafından beton santrali kurulması için çalışma başlatıldığını ancak vatandaşların bu tesisin kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Tarım arazisine beton santrali kurulmasına kendisinin de karşı olduğunu ifade eden Muhtar Apaydın, "Buraya muz serası yapabilir veya başka bir ürün ekilebilir. Kesinlikle beton santrali kurulmasına karşıyız. Burada yaşayan vatandaşların ürünleri toz ve dumandan zarar görür. Çocuklar hastalanır" dedi.

DOĞAYA ZARARLI

Köylülere destek veren Aliefendi Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Rüştü Vural ise "Çevreye ve doğaya zarar verilmemesi için muhtarımla birlikte köylülerimizin arkasındayız. Sivil toplum kuruluşu olarak bu tür yapılara karşıyız. Arazide tarım yapılmasına karşı değiliz. Hatta biz de yardımcı oluruz. Kurulacak beton santrali doğaya, içme suyuna, tarla ve çocuklara zarar verir" diye konuştu.

KÖYLÜLER TEPKİLİ

Köy halkından Tuncer Koçak da, beton santrali kurulacak yere en yakın olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet büyüklerinden yardım istiyoruz. Suriye'den gelen binlerce kişiye sahip çıkan devletimiz bize de sahip çıksın." Köylülerden Abdullah Çelik de şu an beton santrali yapılacak arazinin çevresinde 7-8 ev olduğunu ancak önümüzdeki yıllarda çoğalacağını belirterek tesisin evlere zarar vereceğini öne sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beton santrali isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN