Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaş sebze meyve ihracatının lideri Mersin

Giriş Tarihi: 8.1.2014 16:34

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Kavak: "Mersin, 530,4 milyon dolar ihracat rakamıyla en fazla yaş meyve sebze ihracatı yapan il olmuş ve bunu 476,2 milyon dolarla Hatay izlemiştir

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, geçen yıl Mersin'in 530,4 milyon dolar ihracat rakamıyla en fazla yaş meyve sebze ihracatı yapan il olduğunu belirtti.

Kavak, yazılı açıklamasında, 2013'te Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatında bir önceki yıla göre miktarda yüzde 11, değerde de yüzde 16'lık artış yaşandığını hatırlattı.

Türkiye'nin geçen yılki yaş meyve sebze ihracatı rakamlarını anımsatan Kavak, şu bilgileri verdi:

"Geçen yıl ihracatı yapılan yaş meyve ve sebze ürünleri arasında 392,6 milyon dolarlık ihracatla domates ilk sırada yer aldı. Bunu 353,9 milyon dolarla mandalina ve 302,5 milyon dolarla limon takip etti. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler ise 876,2 milyon dolarla Rusya, 259,2 milyon dolarla Irak ve 225,1 milyon dolarla Ukrayna olmuştur. Bunları sırasıyla Almanya, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Romanya, Hollanda, Birleşik Krallık ve Suriye izlemektedir. Yaş meyve sebze ihracatında birliğimiz kanalıyla 1,1 milyar dolarlık ihracat rakamı kaydedilmiş olup en fazla yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştiren birlik konumundayız. Mersin 530,4 milyon dolar ihracat rakamıyla en fazla yaş meyve sebze ihracatı yapan il olmuş ve bunu 476,2 milyon dolarla Hatay izlemiştir."

Türkiye'nin yaş meyve sebze sektörü içerisindeki en önemli ürün grubu olan narenciyenin yeni sezon ihracatının başladığı dönemde bazı sıkıntılar yaşandığını anlatan Kavak, şöyle devam etti:

"En önemli pazarlarımızdan Rusya Federasyonu'ndaki Pokrovsky halinin kapatılmasından dolayı sektör zora girmiştir. Öte yandan hali hazırda Ortadoğu ve bölge ülkelerimizde devam eden siyasi iktidarsızlık ortamının yarattığı sıkıntılar, bu coğrafyalara yapılan ihracatları da etkilemiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ihracatçılarımızın özverili çalışmaları, yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak hususundaki azim ve kararlılıkları meyvesini vermiş, ihracatımız yine yüzde 8'lik artışla 2 milyar 350 milyon dolarla yılı kapatmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaş sebze meyve ihracatının lideri Mersin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN