Zeytinpark projesi onay bekliyor

Antalya şehir merkezindeki son ve en büyük yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği'nde uygulanacak Zeytinpark projesinde sona yaklaşıldı. İlk kazma için onay süreci bekleniyor

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Antalya şehir merkezindeki son ve en büyük yeşil alan olan Vakıf Zeytinliği'nde uygulanacak Zeytinpark projesinde sona yaklaşıldı. 2 bin 630 dönüm büyüklüğündeki alanla ilgili proje hazırlandı. Bölgenin imar planı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu ayki meclis toplantısında kabul edilirse Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na onaya sunulacak. Kurulun onay vermesi halinde ilk kazması vurulacak projenin 2 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

ZORLUĞUNU BİLMİYORDUK

Vakıf Zeytinliği'nin 20 yıllık işletme hakkını 2010'da yapılan ihalede kazandıklarını, 2012 yılında ise çok ortaklı Zeytinpark A.Ş'yi kurarak çalışmalara başladıklarını hatırlatan Antalya Ticaret Borsası ve Zeytinpark AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, gelinen son durumla ilgili bilgi verdi. Çandır, 20 bin zeytin ağacının bulunduğu alanla ilgili 15 milyon TL'lik proje hazırladıklarını söyledi. Projeyi 2013 yılı sonuna kadar başlatmış olmayı planlamalarına rağmen gerek yerel yönetimlerden gerekse bölgenin özel durumdan kaynaklı bürokratik işlemlerden ötürü gecikme yaşadıklarını anlatan Çandır, "Bu işlerin bu kadar zor olduğunu bilmiyorduk" dedi.

EN BÜYÜK BOTANİK PARKI

Zeytinpark'ı Avrupa'nın en büyük botanik parkı yapmayı hedeflediklerini dile getiren Çandır, isteyen herkesin zeytinlikten bir ağaç kiralayabileceği bilgisini vererek, "Burada bir ağaç kiralayan vatandaş hem doğayla iç içe olacak hem kiraladığı ağaçla engellilere yardım edecek hem de yeşil dokuya sahip çıkmış olacak" dedi. Çandır, proje bittiğinde Pamukkale'ye gitmek için yola çıkan her tur otobüsünün uğrayacağını belirterek, "Konserler düzenlenecek. 10 bin metrekarelik yeşil alanda uçurtma şenliklerinden yarışmalara, gençlik kapmalarına kadar bir çok etkinlik olacak" dedi.

PROJEDE NELER VAR?
Kuş tüneli, gözetleme kulesi, zeytin müzesi, gençlik merkezi, kır kahvesi, at çiftliği, zeytin market, kentsel değerler sergi alanı, bitki türleri eğitim merkezi, sergi alanı, doğada engelsiz yaşam merkezi, doğada öğren merkezi, çok amaçlı spor sahası, çim tepeleri, çocuk oyun alanı, koku tepeleri, seyir terası, Zeytinpark meydanı, yapay gölet, Akdeniz süs bitkileri alanı, tıbbi aromatik bitkiler alanı, Akdeniz endemik türler alanı, Akdeniz meyveleri alanı ve üretim alanları.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinpark projesi onay bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN